Google, HTC'yi Satin Aldi!

editor
9/21/2017
334

Google, son zamanlarda gözden düsmeye baslayan Tayvanli mobil cihaz üreticisi HTC'nin akilli telefon bölümünü 1,1 milyar dolara satin aldi.

ABD'li teknoloji devi, son zamanlar gözden düsmeye baslayan Tayvanli mobil cihaz üreticisi HTC'nin akilli telefon bölümünü 1,1 milyar dolara satin aldigini açikladi. Bu satin almayla  Google yeniden cihaz üretimine dönüs yapti. Sirket  4 Ekim'de iki yeni telefonun yani sira,  Google Home'un güncel modelini ve üst düzey bir dizüstüyü tanitacak.

BUGÜNE KADAR HEP BASKALARINA ÜRETTIRDI

Google, bugüne dek ürettigi kendi markasini tasiyan telefonlari aslinda anlasarak baska üreticilere yaptirdi. Daha önce bu konuda HTC'nin yani sira LG ve  Motorola ile çalisan sirket, bir dönem  Motorola Mobility'yi yani sirketin mobil departmanini satin almis, daha sonra bunu  Lenovo'ya satmisti.

Son dönemde adini sikça duydugumuz Pixel adli telefonlari üreten HTC ise, bugün ortaya çikan bir haberle  Google bünyesine katildi. 1,1 milyar dolarlik nakit ödeme ile gerçeklesecek satin alma, 2018'de tamamlanacak.

MERKEZI TAYVAN OLACAK

HTC'nin akilli telefon bölümünü kapsayan anlasma sonrasinda, Tayvanli sirket dilerse Vive sanal gerçeklik basliklari ve telefon gibi diger ürünlerini de kendi markasiyla hazirlamaya devam edebilecek. Zira anlasma,  Tayvan'daki 2 bin HTC çalisaninin  Google çalisani olmasini kapsiyor.

 

Bir zamanlar her 10 telefondan 1'ini üreten HTC, artik küresel akilli telefon pazarinda yüzde 0,9 pay ile 'ustalara saygi kusagi' düzeyinde görülüyor. Ancak sirket yine de  Google ile iyi durumda, zira  Google Pixel telefonlara can vermek için bir süredir çalisiyorlardi.

MOTOROLA'YI 2 YILDA DÖRTTE BIRINE SATMISTI

Satin almanin  Motorola'daki gibi olacagi konusunda söylentiler ise zaman kaybetmeden görünür olmaya basladi. Ancak buradaki fark,  Google'in  Motorola'yi daha çok lisanslari için satin almasiydi. Bu sebeple 2012 yilinda ödenen miktar da 12,5 milyar dolar gibi yüksekti.  Google, bu satin almadan iki sene sonra  Motorola Mobility'yi  Lenovo'ya 3 milyar dolara yakin bir ücret karsiliginda satmisti.

Sirketin HTC satin almasi ile telefon pazarinda daha aktif bir rol oynamasi bekleniyor. Ancak bu hamlenin,  Samsung gibi devlerle dogrudan rekabetten ziyade, Android'li cihazlara yön verecek sekilde olacagini düsünmek daha dogru olur.