İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal oldu!

edıtor
28.9.2017
412

İBB yeni başkanı bugün belli oldu. Son dakika habere göre, AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mevlüt Uysal, başkanlığa seçildi. İlk turda Mevlüt Uysal 179, Ekrem İmamoğlu 126 oy almıştı. İkinci turda ise sonuç 178'e 128 oldu. Mevlüt Uysal, üçüncü turda 179 oyla başkan seçildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, AK Parti'nin adayı Mevlüt Uysal oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta sonu AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nda yaptığı teamül yoklaması sırasında kulislere aday olarak yansıyan Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ‘aday tahminlerinde’ ilk sıradaydı. Başbakan Binali Yıldırım’ın “Kadir Topbaş’ın yerine ilçe belediye başkanlarından biri gelir muhtemelen” şeklindeki sözleri Mevlüt Uysal’ın adaylığına kesin gözüyle

bakılmasında etkili olmuştu.

İLK TUR OYLAMA SONA ERDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde (İBB) başkanlık seçimi başladı. İBB Meclisi'ne, Meclis 1. Başkan Vekili Ahmet Selamet başkanlık ediyor. Oy verme işleminin öncesinde CHP adayı Ekrem İmamoğlu ve AK Parti adayı Mevlüt Uysal birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından meclis başkanı Selamet, seçimin nasıl yapılacağına dair üyelere bilgi verdi. Ardından oy verme işlemleri başladı. Oy verme işleminde üyelerin isimleri tek tek okundu.

İLK SONUÇLAR

İlk tur oylama sona erdi. Oylar sayıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ilk turda seçilemezken ilk turda Mevlüt Uysal 179, Ekrem İmamoğlu 126 oy aldı.

İKİNCİ TURDA DA SONUÇ ÇIKMADI

İkinci tur oylamanın sonuçları ise şöyle:

Mevlüt Uysal: 179
Ekrem İmamoğlu: 128
İlk iki turda sonuç alınamamasının ardından son tur oylamaya gidildi.

MEVLÜT UYSAL'DAN İLK AÇIKLAMA

Uysal, aday gösterilmesiyle ilgili olarak, "Şahsımı aday olarak gösterdiler, bundan onur duydum. Canı gönülden teşekkür ediyorum, Allah bana Genel Başkanımıza, Genel Merkezimize mahcup olmamayı nasip etsin. AK Parti içerisinde siyaset yaptığım için Allahıma teşekkür ediyorum. Biz hep diyoruz ki; herhangi bir parti değiliz. Bir kez daha herhangi bir parti olmadığımızı gördük" ifadesini kullandı.

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, istifanın ardından yapılan temayül yoklaması sonucu, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'ın aday olarak belirlendiğini söyledi. Kaya'nın konuya ilişkin açıklamaları şöyle:

"Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımızın 1994 yılında İstanbul'daki efsanevi hizmetleri, önce şehircilik hizmetlerini ardından Türkiye'nin siyasi tarihini değiştirdi. Bizim vizyonumuz, şehirlerimizi dünyanın marka şehirleri haline getirmektir. Ben bu anlamda İstanbulumuzun bugüne 

 

kadar 15 yıl İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Kadir Topbaş'a çok teşekkür ediyorum. 884 arkadaşımızın hikayeleri, aynı zamanda bizim partimizin siyasi geleceğini belirleyen unsurlardan biridir.

Değerli arkadaşlar, bir AK Partili belediyeyi, bir muhalefetteki partinin belediyesiyle karşılaştırmak bizim için bir hakarettir. Zinhar bunu kabul etmem. Biz bu mücadeleyi yapan bir siyasi hareketiz. Bir CHP'li belediye ile bizim belediyelerimizi mukayese etmek, yapılmış büyük bir hakarettir tekrar ifade etmek istiyorum. Biz bu hikayeyi yazdık, bu hikayenin altında yatan en büyük unsur birliğimiz ve beraberliğimizdir. İnanıyorum ki 2019'da da bu büyük başarılarımıza imza atmaya devam edeceğiz.

Yüzde 50+1'i alacağımıza inanıyorum. Şu an Türkiye'deki belediyelerin yüzde 60'ı AK Part, dolayısıyla yüzde 50+1'i geçeceğimize inanıyorum. Topbaş'ın istifasıyla boşalan koltuk için bir oylama yapıldı. Bu oylamaya 331 arkadaşımız katıldı. Herkes buradaydı. Bu oylamada çıkan sonuçlar ve sayın Cumhurbaşkanımızın da değerlendirmesiyle beraber belli oldu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olarak Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'ı gösteriyoruz."

MEVLÜT UYSAL KİMDİR?

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal 51 yaşında. Antalya’nın Alanya ilçesinde doğan Uysal, ilk ve orta eğitimini burada tamamladıktan sonra 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Serbest avukat olarak iş hayatına atılan Uysal, bir taraftan da aktif siyasetle uğraştı. AK Parti’nin kurulması ile birlikte, Küçükçekmece İlçe Teşkilatı kurucu başkanı oldu. 2009 yılında Başakşehir ve Bahçeşehir’in birleşerek ilçe olması üzerine 29 Mart 2009 Yerel Seçimleri’nde Başakşehir Belediye Başkanı seçildi. 2014 Yerel Seçimlerde ikinci kez başkanlık koltuğuna oturan Mevlüt Uysal, Hatice Uysal ile evli ve dört çocuk babası.