New York’tan dünyaya yayılan bir gelenek: Nublu

edıtor
8.10.2017
362

İlhan Erşahin’in kurduğu, Loft Jazz döneminin geleneklerini yaşatan ve dünyaca ünlü müzisyenleri ağırlayan müzik kulübü Nublu belgeseli, New York ve Londra'nın ardından Türkiye'de de vizyona girdi.

Nublu, yaz boyunca New York Jazz Film Festival'i, Boiler Room işbirliği ile Londra'da Institute of Contemporary Arts'da gösterilmesinin ardından geçtiğimiz Cuma günü Türkiye'nin çeşitli noktalarında da gösterime girdi.

Sercan Sezgin'in yönetmenliğinde Fırat Sezgin'in prodüktörlüğünde çekilen belgesel tadındaki film, Sun Ra Arkestra, Butch Norris, Brazilian Girls, Jojo Mayer, Henry Threadgill, Nublu Orchestra'nın canlı performanslarıyla, hikayeler ve özel görüntülerle Nublu'da bir geceye davet ediyor. Yönetmen Sezgin, Nublu’yu, “Kendini her gece yeniden yaratıp yeniden şekillendiren” bir yer olarak tarif ediyor.

Müzik performansları, arşivleri ve hiçbir yerde görülmeyen anlar arasında gidip gelen film, bir mekandan öte, ağırladığı müzisyenler ve yaşatmaya devam ettiği kültürle bir tarihin özetini yansıtıyor.

NEW YORK JAZZ FESTİVALİ'NDEN ÖDÜL

Dünyanın çeşitli yerlerinde gösterilmeye devam edecek belgesel New York Jazz Festivali'nde büyük ilgi görerek Issues Award ödülüne layık görüldü. Önemli şehir meselelerine dikkat çeken belgeselleri dikkate alan ödül, Nublu belgeselinde kentselleşmenin müzik üzerinde kötü etkisinden bahsetmesi üzerine verildi.

nublu3

BUTCH MORRIS ANISINA

Film, ‘Anın Müziği’ fikrini tüm işlerine yansıtan, çekimlere başlamadan altı ay önce hayatını kaybeden Butch Morris'e ithaf edildi. Morris, 90'lı yılların sonunda Pozitif aracılığıyla İstanbul'da kalarak Bilgi Üniversitesi'nde ders vermişti.

İzleyiciler, Nublu belgeseliyle caz tarihindeki tüm tarzların Afro-futurist ritmlerin, aksak enerjinin sahneden bir geleneğe dönüşümüne şahit oluyor.