UEFA, ‘Uluslar Ligi’ projesini devreye sokuyor!

editor
9/23/2017
538

UEFA, Uluslar Ligi’ni Eylül 2018’de hayata geçiriyor. 2 yil sürecek ligde 55 ülke 4 ayri klasmanda mücadele edecek. 2020 Avrupa Futbol Sampiyonasi’na gidecek 4 takim da bu ligdeki grup liderlerinden seçilecek. Iste detaylar...

UEFA, ‘Uluslar Ligi’ projesini devreye sokuyor!

UEFA Uluslar Ligi' projesi hayata geçiriliyor. Organizasyon Eylül 2018'de baslayip 2 yil sürecek ve 55 ülke 4 farkli klasmana ayrilacak.

UEFA, ülkeler arasinda oynanan hazirlik maçlarinin yerini alacak ve hazirlik maçlari tarihlerinde oynanacak bir turnuva için uzun süre önce harekete geçmisti.

2011'de ortaya atilan bu fikir, 2014'te Astana'da bu formatin ortaya atilmasiyla sonuçlandi. Ulusal federasyonlarave milli takim hocalarina da danisilarak daha rekabetçi ve sporun ruhuna uygun olarak bu turnuva dizayn edildi.

Dünya Kupasi 2018 Elemeleri, 2017 Ekim ayinda, play-off maçlari 2017 Kasim ayinda tamamlanacak. Uluslar Ligi Eylül, Ekim, Kasim'da 2'ser maçla 6 maç gününde tamamlanacak.

UEFA SIRALAMASINA GÖRE

Hürriyet Gazetesi’nden Koray Durkal’in haberine göre; milli takimlar, ülke puanlarina göre 4 ayri gruba ayrilacak. Hazirlik maçlari için verilen aralarda oynanacak karsilasmalar sonucu bir sampiyon belirlenirken 4 grup lideri de Avrupa sampiyonalarina dogrudan katilacak

Gruplar UEFA ülke puani siralamasina göre yapilacak. Uluslar Ligi'nde ‘A’ ve ‘B’ klasmaninda 12’ser, ‘C’klasmaninda 15 ve ‘D’ klasmaninda da 16 takim yer alacak.

BASARISIZ OLANLAR DÜSECEK

Grubunda basarili olanlar üst klasmana, basarisizlar ise bir alta düsebilecek. Ayrica bu 4 grup lideri Uluslar Ligisampiyonlugu için mücadele edecek. Turnuva Avrupa Futbol Sampiyonasi'ni da etkileyecek. Her klasman içerisinde 4 farkli grup olusacak ve grup lideri olan 4 takim direkt olarak 2020 Avrupa Sampiyonasina katilacak.

2 YILDA BIR DÜZENLENECEK

Dünya Kupasi elemelerinden sonra olusacak siralamada degisiklik olmaz ise Türkiye, 2. klasmanda. Maçlarin, yalnizca milli takimlara ayrilan hazirlik dönemlerinde oynanmasi planlaniyor.

Lig 2 yilda bir düzenlenecek. Buna göre bir sonraki lig 2022-24 arasinda yapilacak. Turnuvanin Avrupa FutbolSampiyonasi öncesi ve sonrasindaki formati farkli olacak