Gazeteciler

Serkan Candas
10.01.2018
652

Gazetecilik, zor ve sıkıntılı bir meslektir. Gazetecilik bir sevda işidir, eğer sevmiyorsan bu mesleği kahrını çekemezsin. Aslında Gazetecilik çevrede olup biteni insanlara doğrudan ve ya dolaylı anlatma sanatıdır. Gazeteciler; haksıza, suçluya, yağmacıya, art niyetliye, kötü siyasetçilere, tıkanan Bürokrasiye tehdit unsurudur. Gazetecinin; gecesi, gündüzü, bayramı ve pazarı yoktur. Dünyanın her yerinden, izleyicilerine anında haber akışı sağlamak için hiçbir fedakârlıktan kaçınmazlar.

Siz okuyucularımız ve takipçilerimiz, evlerinizde sıcak yataklarımızda uyurken, karda, ayazda yolda kalmış ve yardım bekleyenlerle beraberlerdir gazeteciler. Ya da bir gece vakti bir çatışmanın ortasındadır gazeteciler.

Yine siz okuyucularımız, uzanıp televizyon başında keyif sürerken, savaş alanındaki bomba ve şarapnel parçalarıyla mücadele içindedirler gazeteciler. 

Sabahları bayiden aldığımız gazeteleri, internette iştahla okuduğumuz haberleri yazabilmek pahasına, ya hapse girmişler ya türlü davalar açılmış ya da yüzlerce tehdit almışlardır gazeteciler. Mesela benim aldığım tehditlerin haddi hesabı yoktur. Ve şuan sırf gazetecilik yaptı diye yüzlerce gazeteci cezaevindedir.

Bu anlamlı günde, jestleri ve güzel dilekleri ile gazetecileri hatırlayan tüm basın dostlarına şükranlarımı sunuyorum. Gerçek anlamda özgür olduğumuz günlere erişmek dileğiyle, tüm basın emekçilerimizin gününü kutluyorum.

Yazımı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözleriyle noktalamak istiyorum;

“Basın milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve doğru yolu göstermede, bir millete muhtaç olduğu fikri gıdayı vermekte, özetle bir milletin saadet hedefi olan müşterek istikamette yürümesini teminde basın, başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir.”

Mustafa Kemal Atatürk

Sevgi, saygı ve hoşgörüyle kalın