Son Dakika Haberler

2 Kez Mükerrirlere Af

2 Kez Mükerrirlere Af
Okunma : 85 views 5 Yorum

2 kez mükerrirlere af infaz yasasının 2020 yılında değiştirilmesi ile o günden bu yana sık sık gündeme gelmektedir. Birçok hukukçu 2 kez mükerrirler uygulamasının eşitlik ilkesine aykırı olduğunu düşünmektedir. Ceza miktarına bakılmaksızın hükümlünün denetimli serbestlik hükümlerinden yararlanamadığı uygulama başından beri tartışma konusu olmaktadır.

 Öncelikle 2 kez mükerrirlere af konusuna değinmeden önce belirtmek isteriz ki bir hukukçu olarak 2 kez mükerrirlerin denetimli serbestlik uygulamasından yararlanamamasını bizde hukuka aykırı olarak buluyoruz. Bu konuda geçtiğimiz günler içerisinde önemli ve uygulamayı sona erdirecek bir gelişme yaşanmıştır. Bu nedenle son günlerde 2 kez mükerrirlere af geldi mi? sorusu ile karşılaşmaktayız. Bizde 2 kez mükerrirlere af 2023, 2. Kez mükerirlere af varmı 2023, 2. Kez mükerrir denetimli serbestlik ve 2 kez mükerrirlere özgü infaz rejimi hesaplama konularında sizlere bilgiler hazırladık. İlerleyen günlerde bu konuda mahkumları sevindiren bir haberi sizlerle yine paylaşacağız. 2 kez mükerrirlere af konusuna değinmeden önce 2. Kez tekerrür şartları üzerinde kısaca duralım.

2. Kez Tekerrür Şartları Nelerdir?

Tekerrür kelime anlamı itibariyle yenileme anlamına gelmektedir. Ancak suçta tekerrür uygulanabilmesi için 2. Kez tekerrür şartları gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Buna bağlı olarak hükümlü infazını 2. Kez mükerrirlere özgü infaz rejimine göre çekmektedir ki bu durum oldukça ağır sonuçlara neden olabilmektedir. İşte 2. Kez tekerrür şartları;

 • Hükümlünün daha önce almış olduğu mahkumiyet kararı 5 yıl ve daha fazla ise ikinci işlediği suçun da 5 yıl içerisinde gerçekleşmiş olması gerekmektedir.
 • Hükümlünün almış olduğu ceza 3 yıl veya altında ise 2. Kez işlediği suçun diğer suçtan itibaren 3 yıl içerisinde işlenmiş olması gerekmektedir.
 • En sık karşılaşılan 2. Kez tekerrür şartları ise sanığın 18 yaşından büyük olması durumudur. 18 yaşından küçükler için tekerrür hükümleri uygulanamamaktadır.
 • Son olarak belirtmek istediğimiz 2. Kez tekerrür şartları ise sanığın işlemiş olduğu iki suçundan da aynı türden olmasıdır. Yani daha önce taksirli bir suçtan hüküm almış ise 2. Suçun da taksirli bir suç olması gerekmektedir. Yine aynı şekilde kasıtlı suçtan mahkum olmuş ise işlemiş olduğu ikinci suçunda kasıtlı bir suç olması gerekmektedir.

Örneğin daha önce taksirle yaralama suçundan mahkumiyet kararı almış bir kişi yukarıda belirtmiş olduğumuz 3 ve 5 yıllık sürelerde kasten yaralama suçunu işlemesi halinde 2. Kez tekerrür şartları oluşmadığından sanık, 2. Kez mükerrir denetimli serbestlik kapsamında olmamaktadır.

2. Kez Tekerrür Bozma

Genel olarak 2. Kez tekerrür şartları oluşması durumunda 2. Kez tekerrür bozma olarak anılmaktadır. Yani sanığın belirtilen süreler içerisinde yeniden suç işlemesi halinde 2. Kez tekerrür bozma gerçekleşerek sanığın infazı 2. Kez mükerirrlere özgü infaz rejimini hesaplama yöntemi ile yapılmaktadır.

2 Kez Mükerrirlere Af Geldi Mi?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz 2. Kez tekerrür şartları gerçekleşmesi durumunda sanık infazını 2. Kez mükerrirlere özgü infaz rejimine göre yapmaktadır. İnfaz kanununda geçtiğimiz haziran ayları içerisinde yine köklü bir değişiklik yapılmıştır. Bu değişiklik sonrası yine 2 kez mükerrirlere af geldi mi? Sorusu gündeme gelmiştir. Öncelikle belirtelim ki herhangi bir yasanın anayasaya aykırılığı konusunda bir başvuruda bulunulması durumunda söz konusu kararın esastan görüşülmesi beklenmektedir. Bu nedenle geçtiğimiz aylar içerisinde 2 kez mükerrirlere af yasada yer almamıştır. Ancak Anayasa mahkemesine gerek hükümlülerce gerekse ilk derece mahkemelerince oldukça fazla başvuruda bulunulmuştur.

2. Kez Mükerrirlere Af 2023

Son değişikliklerde 2. Kez mükerrirlere af 2023 yılında gerçekleşmesi beklenirken Anayasa Mahkemesinde bu konudaki başvurular nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmiştir. Ancak ilerleyen günlerde Anayasa Mahkemesinin bu konuda bir kararını açıklamasını beklemektedir. Bu kararın açıklanması ile muhtemelen 50.000’e yakın mahkum tekrar 2. Kez mükerrir denetimli serbestlik hükümlerinden yararlanarak tahliye edileceğini düşünmekteyiz.

2. Kez Mükerrir Denetimli Serbestlik

Uygulamada sıklıkla 4/4 ceza ya da 4’te 4 ceza olarak da bilinmektedir. Ancak öncelikle belirtelim ki 2. Kez mükerrir denetimli serbestlik hakkından yararlanamamaktadır. İsminde de anlaşılacağı üzere (4/4 ceza) hükümlü infazının tamamını infaz kurumunda çekmektedir. Burada sürelerin herhangi bir anlamı bulunmamaktadır. Örneğin 3 ay dahi mahkumiyet kararı bulunması halinde hükümlü 2. Kez mükerrir denetimli serbestlik müessesesinden yararlanması mümkün değildir. Dolayısıyla 3 ay boyunca kapalı ceza infaz kurumunda kalacaktır.

2. Kez Mükerrir Olunca Ne Olur?

Sıklıkla 2 kez mükerrirlere af konusu ile birlikte 2. Kez mükerrir olunca ne olur? Sorusu ile karşılaşmaktayız. Daha önce de belirtildiği gibi 2. Kez tekerrür şartları gerçekleşmesi durumunda hükümlünün 2. Kez mükerrirlere özgü infaz rejimi hesaplama yöntemi ile yatarı hesaplanmaktadır. Bu da 4/4 ceza anlamına gelmektedir. Yani 2. Kez mükerrirlerine göre infaz rejiminde hükümlü cezasının tamamını ceza infaz kurumunda çekmektedir. Ayrıca bu ceza evi açık cezaevi olmayıp kapalı ceza infaz kurumudur. Konunun daha anlaşılabilir olması açısından 2 kez mükerrir 6 ay ceza alan ne kadar yatar? Sorusuna cevap verelim.

2 Kez Mükerrir 6 Ay Ceza Alan Ne Kadar Yatar?

Suçta tekerrür halinde özellikle hükümlü cezasının tamamını kapalı ceza infaz kurumlarında çekmektedir. Bu nedenle 2 kez mükerrir 6 ay ceza alan ne kadar yatar? sorusuna cezasının tamamını kapalı ceza infaz kurumunda infaz eder şeklinde cevap vermek mümkündür.

2. Kez Mükerrirlere Özgü İnfaz Rejimi Hesaplama

Tekerrür halinde cezanın tamamı ceza infaz kurumlarında infaz edilmektedir. Bu nedenle 2. Kez mükerrirlere özgü infaz rejimi hesaplama işlemi oldukça basittir. Hükümlünün almış olduğu cezanın tamamı kapalı ceza infaz kurumunda çektirilmektedir.

Anayasa Mahkemesinden 2. Kez Mükerrirleri Af Niteliğinde Karar

Son 5-6 aydır Anayasa Mahkemesi bu konuda bir karar vermesi bekleniyordu ancak henüz bu konuda bir karar almamıştır. Ancak ilerleyen günlerde 2. kez mükerrirlere af nitelindiği bir karara imza atacağı duyumuna birinci ağızdan ulaşmış bulunuyoruz. Ayrıca Anayasa Mahkemesi 2 kez mükerrirlere af niteliğinde bir karar vermesi halinde sitemizde anında paylaşaracak yakınlarını bu sebeple bekleyen mahkum yakınlarına müjdeli haberi vereceğiz. Hükümlülerimizin bir daha benzer suçlara karışmamasını dilemekteyiz. 

2 Kez Mükerrirlere Af Var Mı?

Daha önce de belirttiğimiz gibi 2 kez mükerrirlere af konusunda herhangi bir yasal düzenleme bulunmamaktadır. Ancak bir çok yaklaşık 8 Ağır Ceza Mahkemesi ve 22 Asliye Ceza Mahkemesinin bu konuda Anayasa Mahkemesine yasa metninin iptali konusunda başvuruda yaptığı bilgisine ulaştık. İlerleyen günlerde Anayasa Mahkemesinin bu konuda esastan bir görüşme yapacağını tahmin etmektedir. Bu nedenle 2. Kez mükerrirlere af var mı? Sorusuna olumsuz bir şekilde cevap verebiliriz. Ancak 2 kez mükerrirlere af mahiyetinde bir kararın ilerleyen günlerde Anayasa Mahkemesince verileceğini düşünmekteyiz. Anayasa Mahkemesi 2 kez mükerrirlere af mahiyetinde bir karar vermesi durumunda anında sitemizden haberdar olabilirsiniz.

YORUMLAR (5)

 1. ahmet diyorki:

  2 kez mükerrerlere af gelecek merak etmeyin af değil de yukarıda dediği gibi anayasa mahkemesi yakında görüşecek bu dosyayı iptal edecek bu maddeyi kesin bilgi

 2. Kemal diyorki:

  ne olur 4’te 4 lere af gelsin ne olur 2. kez mükerrirlere af gelsin ne olur 2 kez mükerrirlere af gelsin saçma sapan bir yasa için yakınlarımız içerde duruyor bende okumuştum o anayasa haberini yazın görüşeceklerdi ama daha bir haber yok umarım yakında 4/4 cezalara af gelir sabırsızlıkla bekliyoruz.

 3. Saim diyorki:

  hee hee siz 4/4 lere af 2 kez mükerrirlere af bekleyin durun ülkede dönmeyen dalavere kalmamış yeni iç işleri bakanı gelince çıkıyor süslü sülonun yediği dalavereler o adliyede dönen dalavereler ohh bir bilseniz aklınız şaşar fakir fukara da 2 kez mükerrirlere af beklesin dursun ohh ne güzel dünya