Son Dakika Haberler

Aşkın Belirtileri

Aşkın Belirtileri
Okunma : 13 views Yorum Yap

Özellikle ilk defa tanıştığımızda hemen hemen hepimiz aşkın belirtileri konusunda araştırma yapma gereği duymuşuzdur. Çünkü daha önce yaşamadığımız bir duyguyu yaşıyor olacağız. Bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterse de aşkın belirtileri konusunda bir genelleme de yapmak mümkündür. Psikolojik bir duygu olması nedeniyle bu konuda uzman kişilerin görüşlerine aynı zamanda tecrübeye dayalı bilgiler vermek uygun olacaktır.

Öfori

Muhtemelen birçoğunuz öfori kelimesini daha önce duymamışınızdır. Ancak şayet aşk duygusunu tatmış iseniz öforiyi mutlaka yaşamınızdır. Daha çok mutluluk sırasında yaşanan bu durum aşkın belirtileri arasında da yer almaktadır. Aşk duygusuna kapıldığımızda beynimiz daha çok dopamin hormonu salgılamaktadır. Yapılan araştırmalar beynimizin dopamin hormonunu normalin üzerinde salgılaması durumlarını bir takım madde kullanımına benzetmektedir. Sanıyoruz ki insan aşık olduğu zaman bulutların üzerinde gezmek tabiri de buradan gelmektedir.

Kalp Atışlarında Hızlanma

Her ne kadar kalp atışlarında hızlanma bir takım kardiyolojik hastalıkların belirtisi de olsa aş duygusu ile karşılaştığımızın da bir işaretidir. Bunun başlıca nedeni esasen adrenalin seviyesine bağlıdır. Aşık olduğumuzda tabiri yerinde ise adrenalin seviyemiz en üst noktaya çıkmaktadır. Buna bağlı olarak lap atışları da hızlanmaktadır. Bu nedenle uzmanlar tarafından kalp atışlarında hızlanma aşkın belirtileri arasında sayılmaktadır. Bizde kalp atışlarınızın hızlanmasını her zaman aşk nedeni ile olmasını diliyoruz…

Ses Seviyesinde Değişim

Yapılan araştırma ve gözlemler ile aşık olan erkeğin aşık olduğu bayan ile konuşması sırasında seslerini alçalttıkları gözlemlenmiştir. Bu durum aşık olan bayanda ise tam tersidir. Aşık olan bayan ilgi duyduğu erkekle konuşması sırasında sesini normalden fazla yükselttiği gözlemlenmiştir. Bu durumun temel olarak nedeni tespit edilmemiş olsa da ses seviyesinde değişim aşkın belirtileri arasında yer almaktadır.

Taklit Etme

En sık gözlemlenen aşk belirtileri arasında taklit etme gelmektedir. Hatta bu taklit ileri seviyeye vararak hareketleri kopyalama kadar ulaşmaktadır. Örneğin karşı cins ile sohbet ettiğiniz sırada karşılıklı saçlarınız ile oynamanız veya birlikte ayak ayaküstüne atmanız aşkın belirtileri sayılmaktadır. Ayrıca bu durum her iki cins içinde ilgi çekici sayılmaktadır. Bu durumlar tamamen bilinçaltında gerçekleştiğinden dolayı fark etmemiz oldukça zordur.

Yüzde Kızarma

Birçok durumun belirtisi olduğu gibi yüzde kızarma aynı zamanda aşkın belirtileri arasında da yer alan bir durumdur. Daha çok utanmaya bağlı olarak gerçekleştiğini söylemek mümkün değildir. Sanıyoruz ki aşık olduğu kişi ile karşı karşı gelindiğinde bu durumu yaşamayan kimse yoktur. Ancak bu durumun anlaşılması için yanınızda ayna taşımanıza da gerek yoktur.

Avuç İçinde Terlemeler

Yukarıda belirtmiş olduğumuz adrenalin seviyesindeki artış aynı zamanda avuç içinde terlemelere de neden olmaktadır. Bu terlemeler zaman zaman artsa da birbirine aşık olan çiftleri rahatsız etmeyeceğini düşünmekteyiz. Bundan yaklaşık 30 yıl öncesine gittiğimde şu anki sevgili eşimin elini tuttuğumda hissettiğim terlemeleri hatırlar gibi oldum. Aslında aşkın belirtileri arasında en kolay tespit edilen yöntem avuç içinde meydana gelen terlemeler olduğunu tecrübeye dayalı olarak söyleyebiliriz. Yapılan araştırmalar da aşık olanların yaklaşık %80’inin avuç içinde terlemeler yaşadığı yönündedir.

Özleme

Her ne kadar özleme uzmanlar tarafından aşkın belirtileri arasında sayılmamış ise de; Bizler yaşadığımız tecrübeye dayalı olarak özlemenin aşk belirtileri arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Örneğin çalışma anında günlük rutin işlerimizde hatta gece uykudan uyandığımızda yanında olma hissi uyandırıyorsa büyük ihtimal ile aşıksınız demektir.

Göz Bebeklerinde Meydana Gelen Büyüme

Heyecanlanma ve adrenalin seviyesindeki artışa bağlı olarak aşık olan kişinin göz bebeklerinde büyüme de meydana gelmektedir. Özellikle aşkı ile karşı karşı geldiği sırada bu duruma rastlanmaktadır. Birçok kesim tarafından da göz bebeklerinde meydana gelen büyüme gözleri ile konuşmak olarak tabir edilmektedir. Eğer sizinde partneriniz ile karşı karşı geldiğinizde göz bebeklerinizde büyüm meydana geliyor ise aşık olduğunuzun bir göstergesidir.

Erkeklerin Aşık Olma Belirtileri

Yukarıda belirtmiş olduğumuz aşkın belirtileri genel olarak kadın ve erkek ayrımı yapılmamıştır. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi ses seviyesinde meydana gelen düşüş genel olarak aşık olan erkeğin belirtileri arasında yer almaktadır. Ayrıca nadiren de olsa erkeklerin aşık olma belirtileri arasında belirli aralıklarla gelen karın ağrıları yer almaktadır.

Kadınların Aşık Olma Belirtileri

Kadınların aşık olma belirtileri arasında en sık rastlanan durum yüzde kızarmadır. Ayrıca karşı cins ile başkaca bir nedene bağlı olmadan yüksek sesle konuşmak yine bu kişiye karşı aşık olduğunun bir göstergesidir. Diğer durumlar hep birlikte aşkın belirtileri arasında sayılmaktadır.

Karşılıklı Aşk Belirtileri

Eminiz ki herkes yaşamış olduğu aşkın karşılıklı olmasını dilemektedir. Bizlerde hiçbir kimsenin karşılıksız aşk (platonik aşk) aşamasını istemeyiz. Aşkın belirtileri şayet karşılıklı olarak yaşanıyorsa bu durumda karşılıklı aşk belirtilerinden söz etmek mümkündür. Ancak öncelikle hatırlatmakta fayda vardır ki; Bu belirtiler erkeklerde farklı kadınlarla farklı olabilmektedir. Örneğin Erkek karın ağrısı yaşarken bayan avuç içinde terleme yaşayabilmektedir.

Aşık Olan İnsan Nasıl Belli Olur?

Daha sıralamış olduğumuz tüm durumlar aşık olan insan nasıl belli olur? Sorusuna cevap olarak verilebilmektedir. En yaygın halleri ise yüzde kızarma, avuç içinde terleme ve kalp atışlarında hızlanmadır. Eğer etrafınızda bu durumlarda birisi varsa aşık olmuş demek olabilir. Bu nedenle bu kişilere karşı biraz daha hassas davranmanızı tavsiye ederiz.

Aşık Olan Kişi Ne Hisseder?

Aşkın belirtileri konusunda genel bir durum üzerinde uzlaşılamamıştır. Kimisi yüzde kızarma yaşarken kimisi avuç içinde terleme veya karın ağrısı yaşayabilir. Ayrıca bu durumlardan bir kaçı da aynı anda görülebilmektedir. Bu nedenle aşık olan kişi ne hisseder? Sorusuna genel bir cevap vermemiz mümkün değildir.

Gerçek Aşk Nasıl Hissettirir?

Bizim yaşadığımız aşk çoğunlukla gerçek aşk olması nedeniyle henüz yalancı bir aşk ile tanışma fırsatımız olmadı. Bu nedenle gerçek aşk nasıl hissettirir sorusunda bir cevap vermemek mümkün değildir. Yukarıda belirtmiş oluğumuz aşkın belirtileri elbette ki gerçek aşkın belirtileridir. Zaten yalancı bir aşk durumunda bu duyguları yaşamanız mümkün değildir.

Aşkın Kaynağı Nedir? Aşkın Belirtileri?

Bir uzman olarak aşkın kaynağı nedir? Sorusu ile sıkça karşılaşmaktayız. Bir takım kişiler aşkın kaynağının kalp olduğunu ileri sürse de gerçek daha farklıdır. Örneğin yukarıda aşkın belirtileri başlığında da belirttiğimiz durumlarda aşık olma halinde beyin bir takım hormonlar normalin üzerinde salgılamaktadır. Buna bağlı olarak kalp atışı hızlansa da aşkın kaynağı kalp değildir. Özetle aşkın kaynağı beyindir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)