Son Dakika Haberler

Belize Ülkesi

Belize Ülkesi
Okunma : 19 views Yorum Yap

15. yüzyılda İspanyollar tarafından keşfedildiğinde, Belize Ülkesi topraklarında mayalar yaşıyordu. 17. Yüzyılda ilk yerleşmelerinin İngilizler tarafından yapıldığı Belize bir İngiliz sömürgesi oldu. İngilizler, ülkenin kıyılarındaki zengin ağaç kaynaklarını tükettikten sonra iç kısımlara ilerleyince yerli halkın direnişiyle karşılaştılar ve savaştılar. Bu savaş 19. Yüzyıla kadar sürdü. O tarihlerde İngiliz Hondurası olarak tanınan ülkede kölelik 1838 yılında kaldırıldı. Belize, tam bağımsızlığını ise 1981 yılında ilan etti. Böylelikle Belize ülkesi de dünya ülkeleri arasındaki yerini almıştır.

Günümüzde pek bilinmemesine rağmen özellikle yurtdışı tatil severlerin son yıllarda keşiflerine konu olan ülkelerdendir. Muhtemelen bir çocuğumuz bu ülkeyi yeni duymuşuzdur. Bizde kısmen tercihlerinizde sizlere yardımcı olması için Belize ülkesi hakkında sizlere bilgiler vereceğiz…

BELİZE ÜLKESİ
 • Resmi Adı: Belize
 • Nüfus: 425.000
 • Yüzölçümü: 22.966 Km2
 • Yönetim Şekli: Parlamenter Demokrasi
 • Din: Katolik – Protestan
 • Dil: İspanyolca, İngilizce
 • Başkent: Belmopan
 • Para Birimi: Belize Doları
 • Karayolları: 2.880 Km
 • Kişi Başına Düşen Milli Gelir 9.000
 • Nüfus Artış Oranı %2.3
 • Ülke Kodu: +501

Belize Başkenti

Bağımsızlığını ilan etmeden önce uzun yıllar özerk olarak bölgede hakimiyetini sürdürmüştür. Bu süre zarfında Belize City başkentliğini yapmıştır. Ancak 1961 yılında yaşanan büyük bir kasırga nedeniyle şehir tamamen kullanılamaz hale gelmiştir. Bu durumlar birlikte değerlendirilerek Belize başkenti Belmopan olarak değiştirilmiştir.

Belize Ülkesi Halkı

Oldukça karışık bir etnik yapı içerisinde olduklarını söylemek yanlış olmayacaktır. Kızıldereliler nüfusun %13’ünü oluşturmaktadır. Büyük çoğunluk ise Antillerden getirilen zencilerin soyundan gelenlerle Kızıldereli zenci karışımı melezlerden oluşmaktadır. Belize’de yaşayan diğer haklar arasında Araplar, Çinliler, Hintliler ve İngiliz göçmenler bulunmaktadır.

Belize Ülkesi Ekonomisi

Uzun Yıllar kereste üretimi ile ekonomilerini ayakta tutmuşlardır. Günümüzde ise daha çok tarım ve turizm alanında kendilerini geliştirmişlerdir. En sık üretilen tarım ürünleri arasında şeker kaşımı ve mısır gelmektedir. Daha sonra ünlü içecek markası Coca Cola bölgede tarım arazilerine yatırım yaparak turunçgillerin yetişmesine öncülük etmiştir.

Belize Ülkesi Doğal Yapısı

Astropik ilkime sahiptir. Maun, meşe, sedir, mangrov, bakkam ve çikle’den oluşan ağaçları ile ülke yüzölçümünün %45’i ormanlarla kaplıdır. Bu gün nesli tükendiğini düşündüğümüz bir çok hayvana bu ormanlarda rastlamak mümkündür. Bunlardan en önemlisi ise yağmur ormanlarında yaşayan ve uluysan maymun olduğu bilinen maymun türüdür.

Belize Ülkesi Hangi Kıtada Yer Alır?

Belize Ülkesi Kuzey Amerika kıtasında yer almaktadır. Arktik Okyanusu, Atlas Okyanusu, Büyük Okyanus ve Karayip Denizlerinin tam ortasındadır. Bu nedenle bir çok kesim tarafından yeni bir kıta olarak da nitelendirilmektedir. Görüldüğü gibi bir sahil kenti olmasına bağlı olarak son yıllarda turizm alanında oldukça tercih edilen ülkeler arasında yerini almıştır.

Belize Hani Ülkeye Bağlı

Yukarıda da belirttiğimiz gibi uzan yıllar özerk olarak hakimiyet sürmüş olmasın karşın 1981 yılında kendi bağımsızlığını ilan etmiştir.

Belize Ülkesine Ne Zaman Gidilir?

Genellikle bu konuda yurt dışı tatil severler bir araştırma yapmaktadır. Deniz turizmine oldukça elverişli olan ülkeye genellikle Ocak, Şubat ve Mart aylarında yoğun bir turist akını olmaktadır. En çok tercih edilmesinin sebepleri arasında plajları ve büyüklükleri ile ün sanmış mercan resifleri yer almaktadır. Ayrıca dünyaca ün salmış olan dünyanın bilinen tek ve en büyük su altı obruğu “büyük mavi delik” burada yer almaktadır.

Belize Ülkesinde Gezilecek Yerler

Ülke çok büyük olmamasına karşın bu kadar küçük bir yüzölçümünde tarihi ve doğal güzelliklere doyacağınız bir ülkedir. İşte ziyaretlerde en sık tercih edilen gezilecek yerler…

Belize Ülkesi İçin Vize Gerekli Mi?

Ülkenin bağımsızlığını tanıyan ülkeler arasında da Türkiye vardır. Dış İşleri Bakanlığı ile resmi kurumlar ile yapılan anlaşma gereği ülkeye girişlerde 90 gün süre boyunca vize muafiyeti sağlanmaktadır.

Belize Ülkesi Pahalı Mı?

Esasen ülke turizm için oldukça elverişli olmasına rağmen özellikle fiyat politikaları nedeniyle tam olarak turizm ülkesi olma unvanını kazanamamışlardır. Yapılan ziyaretlerde turistlerin en çok fiyatlardan şikayet ettikleri görülmüştür. Her ne kadar ülkenin kendisine has bir para birimi varsa da; her türlü işletmede USD ile alışveriş yapmak mümkündür. 2023 yılı itibariyle bu ülkede bulunan ülkemiz otelleri ile kıyaslandığında 4-5 yıldızlı bir otelin gecelik ücretinin 6.000 TL olduğunu söylemek mümkündür.

Belize Ülkesi Vatandaşı Nasıl Olunur?

Vatandaşlık konusunda diğer ülkelere nazaran sıkı bir politikaları bulunmamaktadır. En basit şekilde kadın erkek fark etmeksizin bu ülke vatandaşı ile evlenip 1 yıl süre ile evli kalınmasına müteakip vatandaşlık alınması mümkündür. Bu özelliği sayesinde ise en kolay vatandaşlık veren ülkeler arasında yer aldığını söylemek mümkündür.

Belize Ülkesine Nasıl Gidilir?

Ülkemizden bu ülkeye direkt olarak uçuşlar bulunmamaktadır. New York ve Houston’a ülkemizden kalkan uçaklar vasıtasıyla gidilerek buradan aktarma yapılması mümkündür.

Belize Ülkesi Tanıtım Videosu

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)