Son Dakika Haberler

DGS HUKUK PUANLARI

Adalet Meslek Yüksek Okulu, DGS Hukuk Puanları

DGS HUKUK PUANLARI
Okunma : 18 views 2 Yorum

Dgs hukuk genellikle üniversitelerin Adalet veya Adalet Meslek Yüksek Okulu bölümlerinden mezun kişilerin araştırma konusu yapmış olduğu konuların başında gelmektedir. Bende örgün Adalet Meslek Yüksek Okulu mezunu (2005 Yılı) olarak DGS Hukuk konusunda kazanmış olduğum deneyim ve tecrübelerimi sizinle paylaştım.

Bu şekilde DGS hukuk fakültesini kazandığım yıllarda çalışma yöntemlerim ve size yol gösterici olacağını tahmin ettiğim çalışma kaynaklarını sizler ile paylaştım. Bu alanda kariyer yapmak isteyenler genellikle; DGS Hukuk taban puanları 2023, Dgs hukuk kontenjanları, DGS hukuk puan hesaplama, Dgs hukuk netleri, Dgs ile hukuka geçiş kolay mı? DGS hukuk fakültesine geçiş kalktı mı? DGS hukuk kontenjanları artacak mı? Ve Son olarak Dgs hukuk 3. Sınıftan başlatan üniversiteler hakkında bilgiler vereceğim.

Ancak konumuzun ana kaynağı büyük ölçüde Adalet ve Adalet Meslek Yüksekokullarıdır. Bu nedenle kısaca bu bölümler hakkında bilgi vermek yerinde olacaktır. Yazımızın sonunda ise sizlere Dikey Geçiş Sınavı ile hukuk fakültesini kazanmanın kesin yolunu açıklayacağım.

Adalet Meslek Yüksek Okulu

Eskiye nazaran Adalet veya Adalet Meslek Yüksekokulu sayısı ülkemizde oldukça fazla olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Ben 2003 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulunda eğitimime başladım. Bizim okuduğumuz yıllarda Adalet Meslek Yüksek Okulu sadece 3 üniversite de vardı. Bunlar İstanbul Marmara Hukuk Fakültesi, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi bünyesinde eğitim veren Adalet Meslek Yüksekokulları idi.

Derslerimin çok iyi olduğunu söylemek pek mümkün değildi. Ancak buna rağmen yoğun bir çalışma temposu sonunda Hukuk fakültesini kazandım ve şuanda mezun oldum. Bundan başka bir kaç fakülte daha bitirdim ve yüksek lisansımı da yaptım. Ömrüm ve sağlığım yettiği sürece ilerleyen yıllarda doktora yapmayı da planlıyorum. O yıllarda aslında bu yazıyı okuyan bir çok kişi gibi asıl hedefim hukuk okumaktı. Bu nedenle Adalet Meslek Yüksekokulunu aracı olarak kullanmaya karar verdim. Çünkü lise çıkışım sözel bölümdü ve bu şekilde direkt olarak hukuk fakültesini kazanmam pek mümkün görünmüyordu.

Yukarıda da belirttiğim gibi bu gün olduğunun tam aksine 2003 yıllarında Adalet Meslek Yüksekokulu adına fazla bir alternatifimiz yoktu. Bende tercihimi Dokuz Eylül Üniversitesi, Hukuk Fakültesi Adalet Meslek Yüksekokulundan yana kullandım. Açıkçası derslere devam zorunluluğu bulunmadığından pek okula uğradığımda söylenemezdi. Genellikle evde derslerime çalışırdım. Ama kesinlikle ipin ucunu koparmadan düzenli olarak çalışırdım. Bizi o zamanlar çok kandırmışlardı bölüm birincisi olamazsan Dikey Geçiş Sınavı ile hukuk fakültesini kazanamazsın diye. Bende şu anda sizin gibi 2003 yıllarında DGS hukuk taban puanları, DGS hukuka geçiş kolay mı? DGS hukuk kontenjanları? Veya DGS Hukuk 3. Sınıftan başlatan üniversiteler hakkında günlerce araştırma yaptım.

Adalet ve Adalet Meslek Yüksekokulu Farklı

Bu konuda sizler için yaptığım araştırmalarda bir çok kez Adalet ve Adalet Meslek Yüksekokulu farkı Nedir? Sorusu ile karşılaştım bu nedenle Adalet ve Adalet Meslek Yüksekokulu farkı konusunda size kısaca bilgi vermeyi uygun gördüm. Sanıldığı gibi her iki bölüm arasında bir fark bulunmamaktadır. Özellikle fakültesini kazanmak isteyenlere önerim bu konuya takılmamalarıdır.

Ülkemizde Adalet Meslek Yüksekokullarının sayısının artmış olduğu özellikle 2015 yıllarında açık öğretim sistemi ile de bu eğitim verilmekte idi; Genellikle açık öğretim sistemi ile eğitim veren bölümler Adalet olarak alındığını anladım. Örgün öğretim ile eğitim veren bölümler ise Adalet Meslek Yüksekokulu olarak anıldığını gördüm. Ancak gerek adalet mezunları ne iş yapar veya Adalet Meslek Yüksekokulu mezunları iş olanağı konusunda verilen cevaplar kesinlikle değişmemektedir.

Hangi Üniversitelerde Adalet Meslek Yüksekokulu Vardır?

Adalet Meslek Yüksekokulları veya adalet bölümleri genellikle hukuk fakültesi bünyesinde faaliyet göstermektedir. Ancak ülkemizde mevcut tüm hukuk fakültelerde Adalet Meslek Yüksekokulu bulunmamaktadır. Genel olarak tercih sebebi yapılan Adalet Meslek Yüksekokulları aşağıdaki gibidir.

 1. Ankara Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu
 2. Gazi Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu
 3. İstanbul Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu
 4. Dokuz Eylül Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu
 5. Erzincan Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu
 6. Anadolu Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu
 7. Selçuk Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu
 8. Bilgi Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu
 9. Çankaya Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu

Daha önce de belirttiğim gibi Adalet Meslek Yüksekokulundan mezun olalı yaklaşık 18 yıl oldu bu nedenle yukarıda belirtmiş olduğum üniversiteler konusunda sizlere bir tavsiyede bulunamayacağım. Tavsiyelerim genellikle hukuk üzerine olacaktır.

Adalet Meslek Yüksekokulunda Hangi Dersler Vardır?

Genellikle yargı birimlerinde çalışmış olmaları nedeniyle doğal olarak derslerimiz de büyük ölçüde hukuk üzerine okutulmakta idi. Bu gün ve o yıllarda Adalet Meslek Yüksekokulunda okutulan dersler özetle aşağıdaki gibidir.

Adalet Meslek Yüksekokulu 1. Sınıf Dersleri

 • Yargı Örgütü
 • Klavye Teknikleri
 • Adalet Meslek Etiği
 • Hukuk Başlangıcı
 • Anayasa Hukuku
 • Özel Hukuk
 • Türk Dili ve Edebiyatı
 • Bilgisayar
 • Yabancı Dil

2. Yarıyıl

 • Hukuk Dili ve Adli Yazışma
 • Tebligat Hukuku
 • Özel Hukuk 2
 • Klavye Teknikleri 2
 • Bilgisayar 2
 • Medeni Usul Hukuku
 • Atatürk İlke ve İnkılapları
 • Büro Yönetim Teknikleri
 • Türk Dili 2
 • Yabancı Dil 2

Adalet Meslek Yüksekokulu 2. Sınıf Dersleri

 • Klavye Kullanımı 3
 • Mesleki Bilgisayar ve Uyap
 • İdari Yargı ve Anayasa Yargısı
 • Medeni Hukuk Bilgileri 2
 • Ceza Usul Hukuku
 • Ticaret Hukuku
 • Mali Hukuk ve Harçlar
 • Genel Muhasebe

2. Yarıyıl

 • Hukuk Dili ve Adli Yazışma 2
 • Klavye Kullanımı 4
 • Adalet Meslek Etiği
 • İcra İflas Hukuku
 • Cezaevi İdaresi ve İnfaz Bilgisi
 • İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku
 • Ticaret Hukuku 2
 • Tebligat Hukuku
 • STAJ

Adalet Meslek Yüksekokulu Zor Mu?

Yukarıda Adalet Meslek Yüksekokulunda hangi dersler var? Başlığında da belirttiğimiz gibi genellikle dersler hukuk ve adli işlemlere yöneliktir. Ben Adalet Meslek Yüksekokulu mezunu olarak gerek Adalet Meslek Yüksekokulu 1. Sınıf Dersleri gerekse Adalet Meslek Yüksekokulu 2. Sınıf Dersleri konusunda genellikle on parmak eğitimi verildiği klavye derslerinde zorluk çekmekteydim.

Hukuk alanında verilen derslere zamanında ve günlük çalışma ile herhangi bir zorluk çekmedim. Bu derslerde temel bilgileri edinmek hukuk fakültesini kazandığım dönemlerde oldukça faydalı oldu. Bu nedenle herhangi bir savsamaya neden vermeden hukuk derslerine de günlük ve zamanında çalışılması önemlidir. Eğer kariyer hayatınıza zabıt katibi olarak devam etmek istiyorsanız da zaten en önemli dersin klavye yani on parmak eğitimi olduğunu anlamanız uzun sürmeyecektir.

DGS ile Hukuk Fakültesine Geçiş Kalktı Mı?

Özellikle son yıllarda DGS hukuk fakültesini kazanmak isteyenlerin araştırma yapmış olduğu konuların başında DGS ile hukuk fakültesine geçiş kalktı Mı? Sorusu gelmektedir. Bu nedenle bu konuya da bir açıklık getirmekte fayda vardır. Bilinenin aksine DGS ile hukuk fakültesine geçiş kalkmış değildir. Sadece son yıllarda açıköğretim sistemi ile uzaktan eğitim veren Adalet Meslek Yüksekokullarındaki sayı artmış olduğundan yeni öğrenci alımına bu bölüm kapatılmıştır. Ancak yıl 2023 – 2024 arasında olmasa bile önümüzdeki yıllarda yeniden öğrenci alacağını düşünmekteyiz. Bu nedenle DGS ili hukuk fakültesine geçiş kalktı mı sorusuna; Hayır olarak cevap vermememiz mümkündür.

DGS HUKUK KONTENJANLARI

Sizler için aşağıda özel üniversite ve devlet üniversitesi hatta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde Bulunan Üniversitelerin DGS hukuk kontenjanların ayrı ayrı düzenledik. Genel olarak bu kontenjanlar her yıl aynı oranlardadır. Ekteki tabloda görüldüğü gibi 2023 DGS Hukuk Kontenjanları tüm üniversiteler dahil 509 adettir bu rakam kimi zaman 520 kimi zaman ise 480 arasında değişmektedir. Görüldüğü gibi DGS hukuk kontenjanları yıllar arasında fazlaca bir fark bulunmamaktadır.

DGS Hukuk Kontenjanları Artacak Mı?

Adalet Meslek Yüksekokulu veya Adalet bölümü mezunları her yıl sıklıkla DGS Hukuk kontenjanları Artacak Mı? Sorusu üzerinde araştırmalarda bulunmaktadır. Yukarıda DGS Hukuk kontenjanları başlığında da belirttiğimiz gibi bu kontenjanlar arasında her yıl fazla bir fark bulunmamaktadır. Bu nedenle Adalet Meslek Yüksekokulu mezunu olarak Dikey Geçiş Sınavı ile geçilebilecek hukuk fakültelerinin kontenjanlarının artacağı yönünde herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

DGS HUKUK PUANLARI

Diğer ÖSYM sınavlarında olduğu gibi dikey geçiş sınavında da standart sapma kuralı uygulanmaktadır. Bu nedenle DGS hukuk puanları konusunda genel bir açıklama yapmak çok zordur. Standart sapmada diğer adayların da yapmış olduğu net sayıları önem taşımaktadır. Ancak yukarıda DGS hukuk kontenjanları başlığında vermiş olduğumuz puanlar aşağı yukarı her yıl 2-5 puan arasında değişmediğini söylemek mümkündür.

DGS Hukuk Puanları 2023

Yukarıda da görüldüğü gibi DGS hukuk puanları 2023 üniversitenin statüsüne göre değişmektedir. Genellikle özel üniversitelerde dgs hukuk puanları 2023 daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde bulunan üniversiteler de Türkiye’de bulunan özel üniversitelerdeki puanlardan daha düşüktür.

Yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde Dgs Hukuk Puanları 2023 en düşük 291 (KKTC Adakent Üniversitesi) iken en yüksek DGS hukuk puanları 2023 346 puan ile İstanbul Kültür Üniversitesi yer almaktadır. Esasen dikey geçiş sınavında sıralamalar daha önemli bir yere sahiptir. Örneğin 2020 yılında 300 puan alarak 600 sıralama ile yerleşemeyen bir aday 2023 yılında 298 puan almış ve 340. Sıralama ile yerleşmeyi başarmıştır. Görüldüğü üzere bir sonraki yıl daha düşük puan olmasına rağmen sıralaması yükselmiştir. Bu durum da standart sapmanın ve sınava giren diğer adayların önemini göstermektedir.

DGS Hukuk Puan Hesaplama

Bilindiği üzere Adalet Meslek Yüksekokulu olarak dikey geçiş sınavına giren adayların Eşit ağırlık puanları hesaplanmaktadır. Çoğunlukla aşağıda belirtmiş olduğumuz kat sayılar değişmektedir. Ancak 2023 yılı DGS eşit ağırlık kat sayılarına göre bir DGS hukuk puan hesaplaması yapmak gerekirse;

(Sözel Net x 1,855) + (Sayısal Net x 1,747) + (Taban Puan 136,564) + (Ön Lisans Başarı Puanı x 0,6) = DGS PUANI

Örnek:

Türkçe Net: 40

Matematik Net: 35  

Ön Lisans Başarı Puanı : 75

40 x 1,855 = 74,2

35 x 1,747 = 61,145

75 x 0,6 = 45

DGS Taban Puan = 136,564

2023 DGS HUKUK PUANI (EŞİT AĞIRLIK PUANI) = 316,909

Bu hesaplama tekniği ile DGS Hukuk puanı yaklaşık olarak hesaplanabilmektedir. Ancak yukarıda 316 olarak hesapladığımız puan bazı yıllar 312 bazı yıllar ise 320 arasında değişebilmektedir. Yani daha önce de belirttiğimiz gibi bu puanlar arasında aşağı yukarı 3-5 puan değişiklik gösterebilir.

DGS Hukuk Netleri

Gerek 2023 DGS hukuk puanları, gereksi DGS hukuk kontenjanları ve DGS hukuk sıralamaları tablomuzda da belirttiğimiz gibi dgs hukuk netleri aşağı yukarı 40 Türkçe ve 40 Matematik olarak değişmektedir. Ancak bu duruma ağırlıklı ön lisans başarı puanı da etki etmektedir.

DGS Hukuk Kaynakları

Ösym son yıllarda yapmış olduğu tüm sınavlarda soru tarzlarını büyük ölçüde değiştirmiştir. Bunlardan DGS de doğal olarak nasibini almıştır. Son yıllarda “yeni nesil sorular” adı altında uygulanan soru tipleri adeta öğrencilerin korkulu rüyası olmuştur. Ancak sistemli ve düzenli bir çalışma ile bu tür sorular çok kısa sürede çözülebilmektedir. Bunun için yeni nesil soruları içerir tüm kaynakların çözülmesi tavsiye olunmaktadır.

DGS 900 Kuralı Kalktı Mı?

Dikey geçiş sınavında 900 kuralı olarak bilinen ve Adalet Meslek Yüksekokulu açıköğretim ve örgün öğretim arasında bir ayrım yapılan kural Kamu denetçiliği kurumunun tavsiyeleri doğrultusunda ve Danıştay’ın kararı ile sistemden kaldırılmıştır. Ancak hatırlatmakta fayda vardır ki son yıllarda Açıköğretim sistemi ile eğitim veren üniversiteler adalet ve adalet meslek yüksekokulu bölümlerine öğrenci alımını durdurmuştur. Sonuç itibariyle DGS 900 kuralı kalktı mı sorusunun pek bir anlamı kalmamıştır.

DGS Hukuk 3. Sınıftan Başlatan Üniversiteler

Benim gibi bir  çok kişi DGS Hukuk 3. Sınıftan başlatan üniversiteler konusunda da yoğun bir araştırma yapmaktadırlar. Sınava hazırlandığın yıllarda bu konuda bende aylarca araştırmalar yapıp telefon görüşmeleri yaptım. Ancak tam olarak bur sonuca varamadım. Genel olarak adalet meslek yüksekokulunda almış olduğunuz derslere göre DGS hukuk 3. Sınıftan başlatan üniversiteler belirlenmektedir. Şu anki sistem ile 3. Sınıftan başlatan bir üniversite ülkemizde bulunmamaktadır.

SONUÇ

Şu anda bu yazıyı okuyan bir çok kişi gibi bende Adalet Meslek Yüksekokuluna hukuk fakültesine devam etmek için kaydoldum. Ancak ilk yıllar çalışamadım ve biraz erteledim. En son kendime geldiğimde Cumhuriyet Savcısı ile birlikte bir hırsızın ifadesini alıyordum. Anlayacağınız Zabıt Katibi olmuştum. Esasen beni tetikleyen en büyük unsur hakim ve savcıların gereksiz şekilde zabıt katiplerinin üzerinde egolarını tatmin etme istekleri gelmektedir. Birkaç kez iddialı olmasa da sınava girdim ama kazanamadım. Kazanmış olduğum önceki yılda biraz Türkçe dersine ağırlık vermiştim ve sınavda oldukça faydasını gördüm ve DGS hukuk kazanmanın yolunun Türkçe netlerinden geçtiğini anladım.

Son yıl yoğun bir şekilde sadece Türkçe çalışarak matematik yeni nesil sorularına yöneldim. Ayrıca geometriyi tam olarak eksiksiz bitirdim. Uzun uzun öğrencinin önüne konulan Türkçe paragraf sorularını 60 soruyu 55 dakika gibi bir sürede çözerek bitirdim. Ve 56 netim vardı. Gördüğünüz gibi oldukça faydalı olmuştur. Size bu konuda tavsiyem matematik yeni nesil sorulara, geometri sorularına ve özellikle Türkçe paragraf sorularına ağırlık vermenizdir. Düzenli ve sistemli bir çalışma ile başaracağınıza inanmanız yeterlidir. Yukarıda; dgs hukuk, Dgs hukuk kontenjanları, dgs hukuk puanları ve özellikle Adalet Meslek Yüksekokulu konusunda vermiş olduğum bilgilerin faydalı olması temennisi ile çalışmalarınızda başarılar.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUMLAR (2)

 1. Metin Türk diyorki:

  dgs hukuk puanları bu yıl bayağı düşmüştü sanırım adalet meslek yüksekokulu açıköretimde kapandığından olsa gerek ama yine de dsg hukuk kazanmak zor beee o kadar sorudan en az %80 ini yapacak da dsg hukuk kazanacak ooo ölme yaz gele

 2. azra diyorki:

  dgs hukuk puanları çok yüksek insan adalet meslek yüksekokulu okuduğuna pişman oluyor o sınava girince bu ne arkadaş çok yüksek dgs hukuk puanları