Son Dakika Haberler

Evde Aloe Vera Maskesi Nasıl Yapılır?

Evde Aloe Vera Maskesi Nasıl Yapılır?
Okunma : 13 views Yorum Yap

Son yıllarda kozmetik sektöründe özellikle cilt bakımı alanında aloe vera bitkisi ön plana çıkmaktadır. Tamamen doğal bir şekilde evde aloe vera maskesi yapmak isteyen bir çok kişi öncelikle, evde aloe vera maskesi nasıl yapılır? Sorusunu yanıt aramaktadır. Biz www.sifalibitkilerim.org takipçileri olarak evde aloe vera maskesi hakkında bilgiler topladık.

Sivilceler için aloe vera maskesi, siyah noktalar için aloe vera maskesi, kırışıklık için aloe vera maskesi ve cilt lekeleri için aloe vera maskesi evde yapabileceğiniz aloe vera maskelerinin başında gelmektedir. Ancak konunun daha anlaşılabilir olması ve aloe vera jelinin cilde olan faydalarının daha anlaşılabilir olması için kısaca aloe vera bitkisi hakkında bilgiler vermek gerekmektedir.

Aloe Vera Nedir?

Aloe vera bitkisi Afrika kökenli bir bitki olmasına rağmen ülkemizde gerekli sera koşulları altında yetiştirilmesi mümkündür. Günümüzde özellikle her evde bulunan bitkilerin başında gelmektedir. Eski Mısır’da bir çok tabletlerde aloe vera bitkisi ölümsüzlük bitkisi olarak yer almaktadır. Bu durum doğal olarak evde aloe vera maskesi nasıl yapılır? Sorusunu da akıllara getirmektedir.

Ülkemizde daha çok sarısabır olarak da bilinmektedir. içerisinde barındırmış olduğu çeşitli mineral ve asitler sayesinde cildinize yeni bir görünüm sağlamak mümkündür. Aloe vera bitkisi içerisinde yoğun bir şekilde A,B,C ve E vitaminleri barındırmaktadır. Evde aloe vera maskesi tarifleri hakkında detaylı bir şekilde bilgi vermeden önce; Herkesin oldukça merak etmiş olduğu aloe vera jeli nasıl çıkartılır? Sorusuna cevap vermekte fayda vardır. Aloe vera jelinin çıkartılması evde aloe vera maskesi yapımında oldukça önemli bir yere sahiptir.

Aloe Vera Jeli Nasıl Çıkartılır?

Evde aloe vera maskesi yapmak istenildiğinde daha çok saksılarda yetiştirdiğimiz aloe vera bitkisinin jeli kullanılmaktadır. Bu nedenle aloe vera jeli nasıl çıkartılacağı konusunda da bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Daha çok görsel nitelik taşıması nedeniyle aloe vera jeli nasıl çıkartılır? Sorusuna bir video ile cevap vermek isteriz. Aloe vera bitkisi ve aloe vera jelinin çıkartılması hakkında hazırlanmış kısa videomuzu izleminizi ve akabinde evde aloe vera maskesi yapmanızı tavsiye ederiz.

EVDE ALOE VERA MASKESİ

Aloe vera jeli tek başına da sıklıkla cilt maskesi olarak kullanılsa da; Gerek uygulamanın kolaylaşması; Gerekse aloe vera jelinin kullanım amacına göre çeşitli alternatifler doğmaktadır. İşte evde yapabileceğiniz aloe vera maskeleri

SİVİLCELER İÇİN ALOE VERA MASKESİ

Sıklıkla kullanılan aloe vera maskesi sivilceler için aloe vera maskesidir. Bir çok kozmetik firmaları da bu ihtiyaç doğrultusunda sivilceler için aloe vera maskesi üretmektedir. Ancak aynı amaca yönelik olarak sivilceler için aloe vera maskesini evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

Amaçları aynı olsa da evde aloe vera maskesi yapımında birden fazla sivilceler için aloe vera maskesi mevcuttur. Sizde evinizdeki mevcut malzemeleri kullanarak tamamen doğal aloe vera maskesi yapabilirsiniz.

Tarçınlı Aloe Vera Maskesi

Sivilceler için oldukça etkili aloe vera maskesi olarak bizimde önerebileceğimiz kür tarçınlı aloe vera maskesidir. Sivilceler için aloe vera maskesi için;

Malzemeler

 • 3 Yemek kaşığı aloe vera jeli
 • 2 Yemek kaşığı süzme bal
 • 1 Çay kaşığı toz tarçın

Aloe vera jeli nasıl çıkartılır? başlığında anlatıldığı gibi jel hazırlanarak cam kase içerisine konulur. Üzerine süzme bal ve toz tarçın ilave edilerek tüm malzemelerin karışması sağlanır. Sivilceler için aloe vera maskesi bilinenin aksine sadece sivilceli bölgeye uygulanmamalıdır. Daha etkin çözüm üretebilmek için tarçınlı aloe vera maskesi tüm yüze uygulanmalıdır. 15 – 20 dakika arasında yüzde tutulduktan sonra ılık su ile yıkanmalıdır. Tarçınlı aloe vera maskesi 3 ile 5 gün aralıklarla uygulanabileceği gibi hafta da bir kez uygulanması da uzun vadede istenilen sonuçları almanıza fayda saylayacaktır.

Limon Sulu Aloe Vera Maskesi

Hızlı çözüm alınmak isteniyorsa sivilceler için aloe vera maskesi olarak limon sulu aloe vera maskesi önerimizdir. Evde aloe vera maskesi hazırlamak isteniyorsa en basit ve etkili yöntemin limon sulu aloe vera maskesi olduğunu söylemek mümkündür.

Malzemeler

 • 3 Yemek kaşağı aloe vera jeli
 • 1 Çay kaşığı limon suyu

Aloe vera jeli ile limon suyu iyice karıştırılarak yüzün saç kısmına temas edilmeyecek şekilde tüm yüze uygulanmalıdır. 10 Dakika bekletildikten sonra bol su ile durulanması gerekmektedir. Limon sulu aloe vera maskesi haftada 2 kez uygulanması önerilmektedir.

Ballı Aloe Vera Maskesi

Tarçınlı aloe vera maskesinden farklı olarak; Evde aloe vera maskesi hazırlayabileceğiniz bir başka kür ise ballı aloe vera maskesidir. Mevcut sivilceleri yok etmesinin yanında daha çok sivilcelerin önlenmesinde etkilidir. Ayrıca ballı aloe vera maskesi yüzdeki siyah noktaları temizlemektedir. Bu sayede yüzün beyazlamasına yardımcı olmaktadır.

Malzemeler

 • 2 Yemek kaşığı aloe vera jeli
 • 2 Yemek kaşığı bal

Aloe vera jeli ile bal cam bir kase içerisinde iyice karıştırılmalıdır. Ballı aloe vera maskesi sivilceler için kullanacaksa 10- 15 dakika; Siyah noktalar veya yüz beyazlatmak amacı ile kullanılacaksa; 20 dakika yüzde tutulduktan sonra durulanmalıdır. Ballı aloe vera maskesi ise; Her gün yüze düzenli olarak uygulanabileceği gibi, 2-3 gün aralıklarla uygulanması da süreklilik halinde istenilen sonucu almanıza yardımcı olacaktır.

SİYAH NOKTALAR İÇİN ALOE VERA MASKESİ

Evde aloe vera maskesi yapma ihtiyacı duyanların bir başka gerekçesi ise siyah noktalardır. Sivilce için aloe vera maskesine benzerlik gösterse de; İçerikleri ve uygulama şekilleri farklılık göstermektedir. Sıklıkla kullanılan ve en etkili siyah noktalar için aloe vera maskeleri özetle aşağıdaki gibidir.

Zeytinyağlı Aloe Vera Maskesi

Zeytin yağının cilde olan faydaları yadsınamaz. Aloe vera jeli ile zeytinyağı karıştırılması sonucu elde edilen zeytinyağlı aloe vera maskesi siyah noktalar için oldukça etkilidir.

Malzemeler

 • 3 Yemek kaşığı aloe vera jeli
 • 1 Yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 Yemek kaşığı bal

Siyah noktalar için aloe vera maskesi elde etmek için yukarıda yazılı malzemeler cam bir kap içerisinde karıştırılmalıdır. 30 dakikayı geçmemek üzere 15 – 25 dakika arasında yüzde tutulması ve akabinde ılık su ile yıkanması gerekmektedir. Ancak siyah noktalar için aloe vera maskesi uygulamasından önce 3 – 5 dakika yüze buhar uygulanmasında fayda vardır. Zeytinyağlı aloe vera maskesi yüzdeki siyah noktaları yok etmesi nedeniyle cilde canlılık kazandırmaktadır. Ciltteki siyah noktaların yoğunluğuna göre zeytinyağlı aloe vera maskesi haftada 2 veya 3 kez uygulanması gerekmektedir.

Yulaflı Aloe Vera Maskesi

Yulaf içerisinde barındırdığı karbonhidratlar ve proteinler sayesinde cildin yumuşamasında oldukça etkilidir. Dolayısıyla evde aloe vera maskesi yapmak isteyen kişilerin tercih sebeplerinden birisi de yulaflı aloe vera maskesidir. Yulafta bulunan karbonhidrat ve proteinler aloe vera jeli ile birleşmesi sonucunda eşsiz bir yüz maskesi ortaya çıkmaktadır.

Malzemeler

 • 3 Yemek kaşığı aloe vera jeli
 • 1,5 Yemek kaşığı toz yulaf

Yulaf ile aloe vera jeli karıştırılması sonucu elde edilen krem kıvamındaki kür yüz bölgesinde saçlı deri haricinde tüm yüzeye uygulanmalıdır. Yulaftaki minerallerin etkisi ile yüze uygulanan jel kuruduktan sonra ılık su yardımı ile yıkanmalıdır. Yulaflı aloe vera maskesi ciltteki siyah noktaların yoğunluğuna göre haftada 2 veya 3 kez uygulanabilmektedir.

KIRIŞIKLIK İÇİN ALOE VERA MASKESİ

Evde aloe vera maskesi yapma nedenlerinden birisi de karışıklıklardır. Gerek siyah noktalar için aloe vera maskesi; Gerekse sivilceler için aloe vera maskesinde olduğu gibi kırışıklık için aloe vera maskesi de alanında oldukça etkilidir.

Aloe Vera ve Salatalık Maskesi

Aloe vera ile evde uygulanabilecek bir başka kür ise aloe vera ve salatalık maskesidir. İçeriklerinin yoğunluğu dikkate alındığında maske yerine daha çok aloe vera salatalık kremi olarak da anılmaktadır. Aloe vera ve salatalık maskesi uygulamasında salatalığın soyulup soyulmaması da fazlaca bir önem arz etmemektedir. Salatalığın kırışık giderici etkisi ile aloe vera jelinin cilde faydaları birleştiğinde eşsiz bir aloe vera maskesi ortaya çıkmaktadır.

Malzemeler

 • 1 Adet orta boy salatalık
 • 1 yemek kaşağı aloe vera jeli

Rende veya blender yardımı ile püre haline getirilen salatalık ve aloe vera jeli karıştırılıp 3-5 dakika parmaklar yardımı ile yüze masaj yolu ile uygulanmalıdır. Aloe vera ve salatalık maskesi bu şekilde yaklaşık 30 dakika yüzde kaldıktan sonra durulanması halinde 2. ya da 3. kullanımda fark edilir bir değişikliği gözlemleyeceğinizden şüphemiz yoktur. Bu şekilde hazırlanan aloe vera ve salatalık maskesi haftada 2 veya 4 kez uygulanması tavsiye edilmektedir. İstenilen sonucu almak için kırışıklık için aloe vera maskesi düzenli olarak kullanılması gerekmektedir.

CİLT LEKELERİ İÇİN ALOE VERA MASKESİ

Herhangi bir nedenden ötürü ciltte oluşan lekelerin giderilmesinde yine imdadımıza aloe vera jeli maskesi yetişmektedir. Cerrahi müdahale gerektirmeyen cilt lekelerinin giderilmesinde aloe vera maskesi eşsiz bir çözüm yoludur. Yoğurtlu aloe vera maskesi ve yumurta akı aloe vera jel karışımı cilt lekelerinde oldukça etkin bir çözüm yoludur.

Yoğurtlu Aloe Vera Maskesi

Cilt lekelerinin giderilmesinde yoğurtlu aloe vera maskesi eşsiz bir karışımdır. Ancak cilt lekelerinin yok olması zaman alabilmektedir. Bu nedenle yoğurtlu aloe vera maskesinin sabırla uygulanması gerekmektedir.

Malzemeler

 • 2 Yemek kaşığı aloe vera jeli
 • 1 Yemek kaşığı yoğurt

Malzemelerde belirtilen aloe vera jeli ile yoğurt bir kasede iyice karıştırılmalıdır. Karışım tüm yüze yedirilerek yayıldıktan sonra 10 – 15 dakika bekledikten sonra yıkanmalıdır. Yoğurtlu aloe vera maskesi yüzde tutuculuğu arttırılması amacı ile ayrıca 1 yemek kaşığı bal eklenerek de uygulanması mümkündür. Yoğurtlu aloe vera maskesi her gün uygulanabileceği gibi hafta da 3 – 4 kez de uygulanabilmektedir. Yaklaşık 1 ay içerisinde gözle görünür bir değişikliği fark edeceksiniz.

Yumurta Akı Aloe Vera Jeli Karışımı

Evde aloe vera maskesi yapımında sıkça uygulanan bir başka yöntem ise yumurta akı aloe vera jeli karışımıdır. Yumurta akı içerisindeki mineraller ve aloe vera jeli içerisindeki proteinlerin birleşmesi ile eşsiz bir cilt lekeleri için aloe vera maskesi ortaya çıkmaktadır.

Malzemeler

 • 2 Yumurta akı
 • 2 Yemek kaşığı aloe vera jeli

Yumurta akı ve aloe vera jeli karıştırılarak tüm yüze 3 – 5 dakika masaj yolu ile uygulanmalıdır. Yaklaşık 15 – 20 dakika yüzde bekletilmesinin ardından ılık su yardımı ile durulanmalıdır. Yumurta akı aloe vera jeli karışımı bu şekilde 2 gün ara ile ya da hafta da 3 kez uygulanması halinde yaklaşık 8 -10 uygulama sonrasında cilt lekelerinin kaybolmaya başladığını fark edeceksiniz.

ALOE VERA JELİ YÜZE SÜRÜLÜR MÜ?

Evde aloe vera maskesi yapımında belirtmiş olduğumuz maskeler daha çok bir karışım niteliğindedir. Bu durum karşısında doğal olarak aloe vera jeli yüze sürülür mü? Ya da aloe vera jeli yüze direkt sürülür mü? sorularını akıllara getirmektedir. Sivilceler için aloe vera maskesi, siyah noktalar için aloe vera maskesi, kırışıklıklar için aloe vera maskesi veya cilt lekeleri için aloe vera maskesi yapımında kullanılan bileşenler her cilt sorunu için yardımcı öğe olarak yer almaktadır.

Bu nedenle aloe vera jeli yüze sürülür mü? sorusuna olumsuz bir cevap vermek mümkün değildir. Evde aloe vera jeli maskesi yapabileceğiniz gibi herhangi bir karışım hazırlamadan genel amaçlı olarak aloe vera jelini yüzünüze sürmeniz mümkündür. Ancak yukarıda belirtilen cilt sorunlarında etkin çözüm alabilmek için yardımcı karışımların kullanılması önerilmektedir.

Aloe Vera Jeli Göz Altlarına Sürülür Mü?

Göz altlarına aloe vera jelinin sürülmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Yüzümüzde en hassas noktalardan birisinin göz altı deri tabakası olması nedeniyle aloe vera jelinin herhangi bir karışıma tabi tutulmaksızın saf bir şekilde göz altlarına uygulanması tavsiye olunmaktadır.

ALOE VERA SPREYİ NASIL YAPILIR?

Evde aloe vera maskesi yapmakta zorlananlar veya vakit bulamayanlar için aloe vera spreyi oldukça etkili bir yöntemdir. İlk hazırlanması haricinde fazlaca vakit almaması nedeniyle aloe vera spreyi de bir çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Malzemeler

 • 1 Su bardağı aloe vera jeli
 • Yarım su bardağı su
 • 1 Yemek kaşığı zencefil suyu (Öneri)

Yukarıda belirtilen malzemeleri blender yardımı ile iyice karıştırdıktan sonra bir çok yerden temin edebileceğiniz cam sprey şişesine karışımı süzerek boşaltın. Evde aloe vera maskesi hazırlarken ve özellikle aloe vera spreyi hazırlarken kullandığınız suyu 5 – 10 dakika kaynatmanız tavsiye edilmektedir. Ayrıca aloe vera spreyi kullandığınız şişenin mutlaka cam olmasına özen gösteriniz.

Aloe vera spreyi göz bebeklerine temas etmeyecek şekilde yüze sıkılarak uygulanmaktadır. Aloe vera spreyi her gün uygulanabileceği gibi günde 2 ya da 3 kez uygulanmasında da herhangi bir sakında bulunmamaktadır. Yaklaşık 1 hafta içerisinde yüzünüzdeki değişikliği fark edeceğinizden kuşkumuz yoktur.

Yukarıda verilen bilgilere ilaveten aloe vera jelinin saç bakımındaki önemi de yadsınamayacak kadar fazladır. Bu nedenle hazırlanan aloe vera spreyinin duştan 15 – 20 dakika önce tüm saçları sıkılması halinde saç tellerini güçlendirerek saça canlılık kazandırdığı bilinmektedir.

Aloe Vera Nasıl Yetiştirilir?

Günümüzde bir çok evde aloe vera bitkisi yer almaktadır. Buna bağlı olarak aloe vera nasıl yetiştirilir sorusuna da kısa da olsa cevap vermek gerekmektedir. Aloe vera bitkisi ya da aloe vera çiçeği güneşli ortamları sevmektedir. Ancak aloe vera yetiştirilmesindeki dikkat edilecek en önemli husus güneş ışığını direkt olarak üzerine almamasıdır.

Bu nedenle soğuk ortamları sevmediği söylenebilmektedir. Aloe vera yetiştirilmesinde dikkat edilmesi gereken bir başka husus ise; Sulamadır. Yaz aylarında haftada bir kez, kışları ise ayda 2 kez bitkinin büyüklüğüne göre sulanması tavsiye edilmektedir. Aloe vera bitkisinin fazla sulanması halinde köklerinin çürüdüğü gözlemlenmiştir. Bu nedenle tavsiye edilen miktarın üzerinde sulanmamasına özen gösterilmelidir. Aloe vera için gerekli ortam sağlaması ve düzenli olarak sulaması yapılması halinde zamanla köklerinin artarak yeni aloe veraların çıktığını göreceksiniz. Saksı içerisindeki aloe veraların artması halinde köklerine zarar verilmeden yeni yetişen aloe veraları başka saksıya ekmeniz mümkündür.

Evde aloe vera maskesi yapmak isteyenler ancak bitki teminini yapamayanlar için yorumlar kısmına yorum yazarak veya iletişim bölümünden bizlere ulaşarak ÜCRETSİZ BİR ŞEKİLDE ALOE vera bitkisini gerekli kargo koşulları sağlanarak korunaklı bir şeklide göndermemiz mümkündür.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)