Medyalizm

Doğru ve Gerçek Magazin

Gökhan Tepe, Aşkım Kapışmak, Gülhan Tekin, Şebnem Sungur, Ayla Çelik ve daha birçok sanatçı açıldığımız günden itibaren Noa Burger’i sıklıkla ziyaret ediyor. (Röportaj)

Noa Burger: Nusret ve CZN Burak’ın içerikleri onların tarzına uygun olarak daha fazla görsel şova sahne olurken, biz içeriklerimizde mekânımızın konseptini yansıtan içeriklere yer veriyoruz. Şüphesiz işin şov kısmı kullanıcılar tarafından dikkat çekiyor ama bu, bir mekânın kendini nasıl bir konumlandırma yaptığıyla değişiklik gösteriyor.

-İşletmeniz ne zaman kuruldu ve işletmenizden bize biraz bahsedermisiniz?

Noa Burger 2019 yılının Haziran ayında kuruldu. Ben Tuğçe Maviengin Kılınç; Noa’nın hikayesi MSA mezunu eşim Ali Kılınç birlikte Olimpos’tan İstanbul’a gelişimize dayanıyor diyebilirim. Olimpos’ta yaptığımız hamburgerin aşırı derecede sevilmesinin ardından bu lezzeti daha çok hamburgersevere ulaşmak adına İstanbul’a taşımaya karar verdik. İstanbul maceramıza başlarken bize kardeşim Gökçe Maviengin ve çocukluk arkadaşımız Özkan Türk eşlik etti. İstanbul’da hem esnaf kültürünü kaybetmemek hem de geniş kitlelere ulaşabilmek adına Dikilitaş semtini seçtik. Kısa sürede sevilmemizi bu sıcaklığa ve hamburgere yaklaşımımıza bağlayabilirim.

-İşletmenizin kuruluşundan bu yana sağlık ve hijyen konularındaki adımları ve yaptıkları nelerdir?

Hijyen konusunda attığımız adımların en büyüğü mutfağımızı tamamen açık formata çevirerek şeffaf tezgah anlayışına geçmemiz diyebilirim. Bu sayede tüm misafirlerimiz, yiyeceği hamburgerin tüm süreçlerinin nasıl ızgaralarda ve nasıl bir ortamda hazırlandığını kolaylıkla izleyebiliyorlar. Bunun dışında tüm personellerimiz, bizimle çalışmadan önce hijyen belgesi alıyorlar. Bu belge Noa Burger’de bir çalışan olmanın ilk ve en önemli adımı diyebilirim. Bunun ardından tüm çalışanlarımıza HACCP (Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları) eğitimi almalarını sağlıyoruz. Bu eğitim sayesinde çalışanlarımız hijyen konusuna sadece davranışsal olarak değil profesyonel bir bakış açısıyla yaklaşıyorlar.

-Ünlü Bloggerler tarafından tercih ediliyorsunuz sebebi nedir?

Günümüzde iletişim mecralarının gıda sektöründeki öneminin farkındayız. Bu nedenle ilk açılışımızda, basın, sanat, medya, spor ve sosyal medya dünyasının ünlü isimlerini ağırladığımız bir açılış gerçekleştirdik. Açılışımızın ardından da geleneksel ve yeni medya özelindeki çalışmalarımıza devam ettik. Mutfak operasyonlarımızı güçlendirirken iletişim çalışmalarımızı devam ettirmek için de bir ekip kurduk ve bu alanda çalışmalara devam ediyoruz. Bunun dışında ürün lezzetimiz de bizim yaptığımız çalışmalardan bağımsız olarak dilden dile yayılmaya devam ediyor. Bizim ulaştığımız mecraların dışında bizi kendiliğinde keşfeden ve müdavimimiz olan bir çok blogger da var tabii ki. Biz misafirlerimize sıcak ve samimi bir ortam oluşturmak için elimizden geleni yapıyor bunun sürekliliği için de tüm pozitif enerjimizi katıyoruz.

-Sanatçılardan tercih eden var mı sizi bu başarıyı nasıl sağladınız?

Gökhan Tepe, Aşkım Kapışmak, Gülhan Tekin, Şebnem Sungur, Ayla Çelik ve daha birçok sanatçı açıldığımız günden itibaren bizi sıklıkla ziyaret ediyor. Sanatçılarımızın dışında spor, basın ve sosyal medya dünyasının da ünlü isimleri tarafından oldukça fazla ziyaret ediliyoruz. Bu başarıyı lezzetimizin ve iletişim çalışmalarımızın sağladığı bilinirlik olarak düşünebiliriz. Lezzetimiz bizi beğenen misafirlerimizle birlikte dilden dile yayılıyor, buna ek olarak biz de reklam yatırımlarımızı yoğun olarak gerçekleştiriyoruz.

-Elazığ ve Manisa’da depremler yaşandı AFAD ve KIZILAY ile gıda yardımı iş birliğine girmek ister misiniz?

İlk olarak yaşadığımız talihsiz deprem olayı konusunda üzüntümüzü buradan iletmek istiyorum ve depremden dolayı hayatını kaybeden vatandaşlarımıza baş sağlığı diliyorum. Biz bu konuda AFAD’la çocuk bezi ve ıslak mendil yardımı konusunda bir çalışma yürütüyoruz. Bunun dışında yardımımızın dokunabileceği tüm kuruluşlarla iş birliklerine açığız. Ek olarak toplum yararına olabilecek projeler de gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Üniversite Öğrencilerine Ücretsiz Yemek kampanyamız bir yandan devam ediyor ve belirli dönemlerde toplumumuzdaki dezavantajlı gruplarla workshop’lar düzenliyoruz. Noa Burger’i açarken de ulaşmak istediğimiz hedef, sadece bir burger markası olmak değil insanların hayatlarına dokunan ve yaşayan bir mekan oluşturmaktı. Bu hedef doğrultusunda iletişim çalışmalarımız sürdürmeye devam ediyoruz.

-Gıda firmaları (Nusret ,  Czn Burak vb) Youtube ve Instagram’ da şov amaçlı videolar koyuyor bunlar sizce dikkat çekiyor mu?

Günümüzde instagram gıda markaları için vazgeçilmez bir unsur çünkü hepimizin gününün büyük bir bölümü instagram’da geçiyor. Bu nedenle bu platformlarda bulunmak hiç şüphesiz satışlara olumlu olarak yansıyor. Biz de instagram ve diğer sosyal medya mecralarda varlık gösteriyoruz. Bu alanda oluşturulan içeriklerde tarz ve konsept farkı etkili oluyor. Nusret ve CZN Burak’ın içerikleri onların tarzına uygun olarak daha fazla görsel şova sahne olurken, biz içeriklerimizde mekanımızın konseptini yansıtan içeriklere yer veriyoruz. Şüphesiz işin şov kısmı kullanıcılar tarafından dikkat çekiyor ama bu, bir mekanın kendini nasıl bir konumlandırma yaptığıyla değişiklik gösteriyor.

-İstanbul’da okuyan Üniversite Ögrencileri için Farkındalık kampanyası açıldı sizde bu projeye dahil oldunuz geri dönüşler nasıl oldu?

Biz Noa Burger olarak enerjik ve dinamik bir ekibiz. Sektörümüz gereği de gençlerle oldukça yakın bir iletişimimiz var. Böyle güzel bir projeyi görünce biz de kesinlikle bu projenin içinde olmamız gerektiğini düşündük. Gençlerimize destek olmayı çok seviyoruz ve bu projenin ardından oldukça olumlu geri dönüşler aldık. Hem proje konusunda misafirlerimizin takdirini almak hem de gençlerimizle sıcak dostluklar kurmak bizim için en güzel geri dönüşlerden biri oldu.

-Menülerinizde ne gibi çeşitlilikler var?

Menümüzü oluştururken hem kalitesine inandığımız hem de misafirlerimizin damaklarına hitap edecek burgerlere yöneliyoruz. Menümüzde bizim ve misafirlerimiz için en özel tatlar bulunuyor ve bu tatlara belirli aralıklarla yenilerini ekliyoruz. Menümüze en son Noa Spesiyal Burger’imizi ekledik. Bu hamburgerimiz oldukça beğenildi ve şimdiden kendi müdavimlerini oluşturdu. Biz menülerimize yeni tat veya lezzetler eklemeden önce kendimizin de kesinlikle inanacağı bir lezzet olmasına özen gösteriyoruz. Yakın zamanda herkesin beğeneceğini düşündüğümüz bir tatlı ekleyeceğiz. Vegan burgerlerimiz mevcut vejetaryen misafirlerimiz de Noa Burger’den mutlu ayrılıyor. Bu vesileyle de tüm okuyucularınızı lezzetlerimizi denemeye davet ediyoruz.

-Sizi diğer benzer işletmelerden farklı kılan özellikleriniz neler?

Biz Noa Burger olarak öncelikle ‘misafirlerimiz ne yemek ister?’ sorusunun cevabını arıyoruz. Bizi farklı kılan bir diğer özelliğimiz de; hamburgeri etinden ekmeğine, sosundan garnitürüne kadar bizim yapmamız. En önemli nokta ise; işimizi severek yapmamız. Çünkü sevgiyle yapılan her işin ardından başarı kaçınılmaz oluyor.

-Gıda sektörüne yeni giriş yapmak isteyen işletmecilere tavsiyeleriniz ve önerileriniz var mıdır?

Bu işe yeni başlayacaklar için önerim, eğer bu işi gerçekten sevdiklerini düşünüyorlarsa başlamaları. Çünkü başarıya ulaşmanın ikinci adımı olan sıkı çalışma eğer sevgi olmazsa çekilmez olur. Bu işte kesinlikle birinci hedefiniz para olmamalı. Biz aynı zamanda çok yoğun ve sıkı çalışan bir ekibiz, bazı günler çok uzun saatler ayakta kalabiliyoruz fakat işimize olan sevgimiz uzun çalışma saatlerimizi ve yoğun tempomuzu eğlenceli kılıyor. Yani özetle ilk sırada işini sevmek, ikinci sırada ise sevdiğin işte çok çalışmak.

-Risk alarak açılan ve kısa zamanda büyük başarı gösteren bir işletme olarak risk almayı doğru buluyor musunuz?

Biz riski, her başarının arkasındaki itici güç olarak tanımlıyoruz. Bizim de Noa Burger’i açarken önümüzde oldukça büyük riskler vardı. Bu riskleri aşarken sevdiklerimizin yanımızda oluşu ve işimizi sevmemiz, riskleri aşma evresindeki en büyük yardımcımız oldu. Buradan yola çıkarak risk almak isteyenlere şöyle bir öneri yapabiliriz. Eğer sevdiğiniz bir işte girişim yapacaksanız risk almaktan korkmayın. Önemli olan; risk almanın dışında risk aldıktan sonraki süreçte, işini severek yapmak. Siz işinizi severek yaptığınız sürece aldığınız riskler yük olmanın dışında size itici güç oluşturacak bir etken olacak. Aldığımız bu risk şimdilerde birçok değerli mecrada bizi İstanbul’un en burgerciler listelerinde üst sıralara taşıdı.

-Müzik ve moda dünyasından katılımcılarla iddialı bir açılış yaptınız, beklentiyi karşıladı mı işletmeniz ve gelecek planlarınız neler?

Açılışımız gerçekten bizim için çok özel ve unutulmaz bir gündü. Müzik, moda, sanat, basın ve sosyal medya dünyasının önemli isimlerini ağırladık. Ünlü olsun veya olmasın, bizim misafirlerimizi ağırlarken en büyük beklentimiz; misafirlerimizin bizden memnun kalmaları ve lezzetlerimizi beğenmesi. Bu alanda da beklentilerimiz karşılandı diyebilirim. Gelecek planlarımız arasında şubeleşme planlarımız yer alıyor. Noa Burger olarak şubeleşme fikrine oldukça sıcak bakıyoruz fakat burada bizim için en önemli olan şey şubeleşmenin kontrollü ve standartları bozmadan ilerlemesi. Bu nedenle hem seçeceğimiz lokasyonlarda hem de operasyon sürecimizin planlamasında oldukça planlı ve emin adımlarla ilerliyoruz. Bizim için çok uzaklardan gelen müdavimlerimiz var biz de kısa zamanda yeni şubeler açarak onlarla olan mesafeyi kapatmak istiyoruz.

-Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Öncelikle okuyucularınıza söyleşimizi bu zamana kadar okudukları için çok teşekkür ederiz. Bizim için Noa Burger’in en sevdiğimiz yanı, yeni arkadaşlar edinmemize vesile olması diyebilirim. Tüm okuyucularınızı da Noa Burger’e lezzetlerimizi deneyimlemek için davet ediyoruz.

-Burgerseverler size nasıl ulaşacak? Sosyal medya hesaplarınız ve iletişim adresiniz nedir?

Burgerseverler bize sosyal medya ve sipariş platformları üzerinden ulaşabilirler. İnstagram’da @noaburgerfood hesabı üzerinden Facebook’ta ise Noa Burger yazarak hesabımıza ulaşarak bizi takip edebilirsiniz. Oldukça acıktırıcı ve eğlenceli içerikler oluşturuyoruz. Sadece burgerseverlerin değil tüm yemekseverlerin takip edebileceği bir hesabız. Bizi takip etmeyi unutmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir