Medyalizm

Doğru ve Gerçek Magazin

Ihlamur Kansere Karşı Kalkan Oluşturuyor!

Kış aylarının vazgeçilmezi ıhlamurun saymakla bitmeyen faydalarını sizler için özetledik…

Grip ve soğuk havaların vazgeçilmezi olarak bilinen ıhlamurun içerdiği antioksidanlar sayesinde kanser hücrelerini öldürdüğü kanıtlandı. Boğazımız ağrıdığında ve sesimiz kısıldığında sık sık başvurduğumuz ıhlamur çayının faydaları saymakla bitmiyor. Uzmanlar ıhlamur çayında en büyük yapılan hatanın ise su ile birlikte kaynatılması olarak gösteriyor. Uzmanlar ıhlamuru su ile kaynatmak yerine kaynamış suyun içerisinde demlenmesini sağlıklı buluyor.

Ihlamurun balgam sökücü, terletici, idrar söktürücü ve hazmettirici özelliklerinin yanında insan sağlığına bir çok faydası bulunuyor. Peki ıhlamurun faydaları nelerdir?

• Ruhunuzu besler

Ihlamur sedatif içeren yapısı ile insanlar üzerinde sakinleştirici özelliğini öne çıkarıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda ıhlamurun gece rahat uykuya ve sakin kalmaya yönelik iyileştirmeler yaptığı gözlemlenmiştir. Büyük bir stres savar olarak bilinen ıhlamur sürekli tüketildiği takdirde sağlığınızda ciddi anlamda iyileştirmeler yaparak düzene sokacaktır.

• Soğuk algınlığı ve grip

Ihlamurun halk arasında bilinen en etkili faydası ise grip ve soğuk algınlığına karşı direnç kazandırmasıdır. Ihlamur çayı tüketimi vücudunuzdaki gribal enfeksiyonları yok ederek daha hızlı iyileşmenize yol açar. Terletici özelliği ile de bilinen ıhlamur kısa sürede hastalığı vücudunuzdan atmanıza yardımcı olur. Ihlamur çayının boğaz enfeksiyonlarına karşı iyi geldiği de yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

• Sindirimi kolaylaştırır

Ihlamuru yemekten sonra tüketen insanlarda yapılan araştırmalarda sindirim sistemlerinin rahatladığı ve kolay çalıştığı görülmüştür. Bağırsaklarınızı çalıştıracak mineralleri vücudunuza hızlı bir şekilde yayan ıhlamur sindirim sisteminizi de güçlendirerek hastalıklara karşı sizi korur.

• Kanserden korur

Bolca antioksidan içeren ıhlamur, zararlı kanser hücrelerine karşı adeta savaş açarak onları yok etmeyi hedefler. Ayrıca ıhlamur henüz oluşmamış kanser hücrelerine karşı vücudunuza bağışıklığı kazandırarak kanser oluşumunu engeller.

• Enerji verir

Günlük hayatınızda yoğun bir tempo varsa size en iyi gelecek doğal içecek ıhlamur olmalı. Ihlamur vücudunuzdaki enerji kaybını minimuma düşürecek besinler içerir. Aynı zamanda içerdiği vitaminler ile sizi daha dinç ve zinde tutar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir