Son Dakika Haberler

Isırgan Otu Faydaları 1

Isırgan Otu Faydaları 1
Okunma : 15 views Yorum Yap

Isırgan otu faydalarışifalı bitkiler denildiğinde ilk olarak akıllara gelmektedir. Alternatif tıp alanında bir çok hastalığın tedavisinde yüzyıllarca kullanılmıştır. Isırgan otunun kökeni Orta ve Kuzey Asya olmasına rağmen ülkemizde de bir çok yerde yetişmektedir. Bu nedenle ismi Asya ülkelerinde daha çok “folium Urticae” olarak bilinmektedir. Isırgan otu faydaları saymakla bitmez. Ancak barındırmış olduğu antioksidan sayesinde ağrı kesici özelliğe sahiptir. Isırgan otu günümüzde sıklıkla çay olarak tüketilmektedir. Hatta son yıllarda ısırgan otu böreği sevilerek yenilmektedir. İsminden de anlaşılacağı üzere taze ısırgan otunun toplanmasında dikkat edilmesi gerekmektedir.

Boyu 20 ile 60 cm arasında değişmektedir. Ülkemizde de sıklıkla rastlanmaktadır. Yaprakları deriyle temas ettiğinde şiddetli kızarma ve kaşıntıya yol açar. Taze veya kurutulmuş yaprakları ve kökleri suda kaynatılarak içilir. Olgun meyvelerinden elde edilen tohumlar havanda dövülüp balla karıştırılarak macunu da yapılır. Günümüzde daha çok ısırgan otu çayı tüketilmektedir. Ayrıca ısırgan otu yemekleri beğenilerek yenilmektedir. Bu yazımızda ısırgan otu faydaları üzerinde durulacaktır.

Ayrıca ısırgan otu zayıflatır mı? Isırgan otu kansere iyi gelir mi? Gibi sorulara yanıt bulabileceksiniz. Ancak unutmamak gerekir ki diğer tüm şifalı bitkilerde olduğu gibi ısırgan otunun kullanımında da dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle kullanımının dozajı dikkatli ayarlanmalıdır. Fazla doz alımında yan etkileri olduğu da bilinmektedir. Herhangi bir yan etki göstermesi halinde kullanımının kesilmesi ve doktorunuza başvurmanızda fayda vardır.

ISIRGIN OTU FAYDALARI

ISIRGAN OTU FAYDALARI

Isıgan otu faydaları yukarıda da belirtildiği üzere çok fazladır. Günümüzde ısırgan otu genellikle;

 • Isırgan otunun en temel özelliği antioksidan barındırmasıdır. Bu nedenle; Vücutta biriken ödemlerin atılmasına yardımcı olur.
 • Böbrek taşları oluşumunu engeller
 • Isırgan otunun faydaları bakımından sıklıkla ağrı kesici olarak kullanılır. Bu nedenle ısırgan otu başta bel, boyun ve baş ağrılarında oldukça etkilidir.
 • Isırgan otu faydaları ayrıca kireçlenmeyi önleyerek eklem ağrılarını dindirmektedir.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarının giderilmesine yardım eder.
 • Günümüzde de ısırgan otu şampuanları ile saç bakımında sıklıkla kullanılır.
 • Kan pıhtılaşmasını önleyerek kan dolaşımın düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Prostat rahatsızlıkları ve prostat kanserinde oldukça etkilidir.
 • Pankreası temizlemesi nedeniyle vücuttaki şeker oranını düzenler.
 • Isırgan otu faydaları anne sütünü arttırır.
 • Vitamin açısından oldukça zengindir.
 • Sarılık tedavinde oldukça etkilidir.
 • Isırgan kürü romatizmaya bağlı ağrıları dindirir. Romatizmaya neden olan ödemlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Isırgan Otu Kansere İyi Gelir Mi?           

Kansere karşı ısırgan tohumu hünnap veya kitre ile birlikte yutulur. Nefrit diğer bir tabiri ile böbrek ihtihabı, sarılık veya kanser tedavisinde ısırgan suyu içilir. Yukarıda da belirtildiği gibi ısırgan otu antioksidan etkisi yarattığından kanı temizlemede oldukça etkilidir. Bu nedenle alternatif alanında daha çok kanseri önlediği veya kanserli hücrelerin küçülmesine neden olduğu söylenmektedir. Kanı temizlemesi ve kanda bulunan zararlı enzimlerin idrar yolu ile atılmasını sağlaması özelliği ile kanser tedavisinde kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar özellikle akciğer kanserine daha etkili olduğu yönündedir.

Isırgan Otu Zayıflatır Mı?

Isırgan otu faydaları saymakla bitmez. Ancak en önemli fonksiyonlarından birisi de vücuttaki toksinleri atmasıdır. Bu nedenle ısırgan otunun zayıflatıcı etki yarattığını söylemek mümkündür. Ayrıca içerisinde barındırdığı vitaminler sayesinde tokluk hissi yaratmaktadır. Bu nedenle kilo alınmasını önlediği bilinmektedir.

Isırgan Kürü

Isırgan kürü halk arasında daha çok iltihaplı romatizma olarak bilinen hastalığın tedavisinde etkilidir. Isırgan kürü yapımında daha çok taze ısırgan tavsiye edilmektedir. Ancak kuru ısırgan ile de kür yapılması mümkündür. Kuru ısırgan otu yaklaşık 10 – 15 dakika sıcak suda bekletilir. Isırgan otunun iyice yumuşamasına müteakip sudan çıkartılarak romatizma ağrısı olan bölgeye bir bez yardımı ile sarılır. Ağrıların ortalama 15 – 20 dakika içerisinde kesildiği gözlemlenmiştir. 1 -3 saat veya daha fazla bu bölgede sarılı kalması ödemlerin daha rahat atılmasına yardımcı olmaktadır. Isırgan kürü yapımında ahşap havanda dövülmüş ısırgan otu tohumu da kullanılması daha hızlı sonuç alınmasına yardımcı olur.

ISIRGAN OTU TOHUMU

Isırgan otu kadar Isırgan otu tohumu da oldukça faydalıdırböbrek taşı oluşumunu önler ve var olan böbrek taşı ve kumlarının dökülmesinde oldukça etkilidir. Isırgan otu tohumu ahşap bir havanda dövülerek toz haline getirilip bal ile karıştırılıp macun haline getirilerek tüketilir. Daha çok sabah aç tok bir şekilde yaklaşık bir tatlı kaşığı tüketilmesi tavsiye edilir. Gece yatmadan tüketilen ısırgan otu tohumu ise düzenli uykuda birebirdir. Bu şekilde daha fazla ısırgan otu faydaları ile yararlanmak mümkündür.

ISIRGAN OTU ÇAYI          

Isırgan otu çayı günümüzde bir çok kişi tarafından sevilerek içilmektedir. Isırgan otu çayı gerek zayıflamak amacıyla gerekse başkaca hastalıkların önlenmesi veya tedavisi için tüketilmektedir. Klasik çaylarda olduğu gibi ısırgan otu çayı da kurutularak demleme usulü ile içilebilir. Ancak taze ısırgan otunun yaklaşık beş dakika sıcak suda bekletilerek içilmesi daha faydalıdır. Peki bir çok kişi tarafından sevilen ısırgan otu çayı nasıl kurutulur? Taze alınan ısırgan soğuk suda eldiven yardımı ile yıkanır.

Yıkarken ısırgan otunun yıpranmamasına dikkat edilir. Yıkanan ısırgan otu kuru bir bez üzerine serilerek suyunun süzülmesi beklenir. Suyu süzüldükten sonra güneş görmeyen ancak hava akışı olan bir ortamda 2-3 gün tamamen koruması beklenir. Tamamen kuruyan ısırganlar ufalanarak cam bir kavanozda muhafaza edilir. Yaklaşık bir çay bardağı ısırgan otu çayı için bir tatlı kaşığı ısırgan otunun demlenmesi idealdir. Isırgan otu çayı limon sıkılmadan ve şekersiz olarak tüketildiği takdirde da faydalıdır. Ayrıca ısırgan otu faydaları en çok kendisini ısırgan otu çayı ile göstermektedir.

ISIRGAN OTU YAĞI

Isırgan otu yağı daha çok cilt hastalıklarında etkilidir. Yüz bölgesine yapılan ısırgan otu yağı masajı cildi temizleyerek gözeneklerin açılmasını sağlar. Bu şekilde cilde ferahlık ve canlılık kazandırır. Saç diplerine uygulanan ısırgan otu yağı sayesinde saç kepeklerinin uzun süre yok olmasına yardımcı olur. Ayrıca saç köklerindeki ölü hücreleri canlandırarak canlı ve gür saç oluşmasına etki eder.

ISIRGAN OTU YEMEKLERİ

Isırgan otu yemekleri gerek şifa amacıyla gerekse damak tadı bakımından sevilerek tüketilmektedir. Özellikle ısırgan otu çorbası bir çok kişi tarafından sevilmektedir. Daha çok halk arasında ısırgan kavurması olarak bilinen yemek pilavdan ısırgan otu böreğine kadar bir çok yerde kullanılmaktadır.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)