Medyalizm

Doğru ve Gerçek Magazin

Misafir sevgisini Tanrı sevgisinden değerli tutan Gürcülere Tanrı’nın hediyesi olan yeryüzünün cenneti Gürcistan!

Çoruh Outdoor Travel & Tours’un Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Sıralı, doğaya doymak isteyen herkesi Karadeniz’e ve Gürcistan’a düzenledikleri ezber bozan turlara davet ediyor…

Merhaba, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

1964 Artvin Yusufeli doğumluyum. Lise öğrenimini tamamladıktan sonra iş hayatına atıldım. Çoruh Nehri’nde 1993 ve 1994 tarihlerinde yapılan Dünya 4. Akarsu Rafting Şampiyonası’nda aktif görev aldım. Türkiye’nin ilk rafting spor kulübünü kurduk. Bu kulübün 10 yıl başkanlığını yaptım. Su ile Giden Kültür adlı projeyle Çoruh Nehri üzerinden Dünya’da ilk olan bir işi başardık ve Gürcistan’a geçiş yaptık. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca ödüllendirildim. Orada yaptığım devlet resepsiyon yemeğinde Artvin ve Batum’un turizmde bir paket halinde tanınmasını sağladım ve  bu programın adına da Bir Bölge İki Ülke adını verdim. İnsanların kimlikle ve vizesiz geçiş yapmasını önerdim. Bu sözüm Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyet başkanı Sn. Arslan Abasidzade ve dönemin Artvin valisi Sn. Selahattin Onurtarafından Devlet Deklarasyon defterinde imza altına alındı. Daha sonra da bu olay resmi olarak gerçekleşti. TRT’deki Karadeniz belgesellerinde aktif görevler aldım. Bunlardan danışmanlığını yaptığım Yusufeli Güzellemesi adlı belgesel Dünya 4.’lük Mansigon ödülüne layık görüldü. Halen Çoruh Outdoor Travel & Tours adlı turizm seyahat acentesi isletmeciliğinin Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmaktayım.

Yönetim Kurulu Başkanı olduğunuz Çoruh Turizm’i tanıyabilir miyiz?

2009 tarihinde Çoruh Outdoor Travel &Tour seyahat acentesini kurdum. 6304 nolu turizm belgeli olup A Gurubu acentedir. Artvin ili Yusufeli’nde faaliyete başladık. Önceleri Rafting ağırlıklı idi. Ancak Çoruh Nehri’nde yapılan barajlardan dolayı oradan ayrılmak zorunda kaldık. 2 yıldır İstanbul Kadıköy’de faaliyet yürütmekteyiz.

Ne tür faaliyetler içindesiniz?

Bu yaz sezonunda Doğu Karadeniz ve Gürcistan turlarına ağırlık verdik. Bildiğim ve konuya hakim  olduğum bölge. Bu nedenle bu sezon burası.

Türkiye’de nerelere gezi düzenliyorsunuz?

Doğu Karadeniz turları. Gap turu, Mardin, Urfa, Gaziantep ve  Hatay’ı içerisine alan yurtiçi turlarımız haftalık olarak yapılmaktadır. Hafta sonu günübirlik turlar ise İstanbul kalkışlı olmak üzere Bolu, Bursa, Edirne  ve  Eskişehir’e yapılmaktadır. Yurtdışı turlarımız ise şimdilik Gürcistan’a olup iki şekilde yapılmaktadır. Gürcistan Kültür Turu Trabzon başlangıçlı olup, bir başka yerde bulamayacağınız ezber bozan turdur. Gürcistan Svaneti Bölge Turu da adeta kafa dinleyeceğiniz detoks turizmi niteliğinde bir tur.  Baharın Ağustos başında geldiği, kışın Eylül sonunda geldiği kuzey bir bölgede insanlar  bu turlarla organik yiyeceklerle lezzete ve doğaya doyacaklar.

Sizce bu yaz Türkiye’de turizm ne durumda olacak?

Dış turizm olarak çok iyimser tablo çizemem. Bu konuda yapılan olumlu haberlere inancım yoktur. İç turizmde de orta derece. Çünkü ekonomik tablo ortada.

Sizce insanlar Gürcistan turlarınıza neden katılmalı?

Gürcistan’a neden gitmeli? Mitolojide Tanrı milletlere yeryüzünde toprak dağıtır. Dağıtım sonunda Gürcüler bakar ki Tanrı onlara toprak vermemiş. Bunun üzerine Gürcüler bir heyet kurup Tanrı’ya çıkarlar ve “Ey Tanrım biz senin kulun değil miyiz, bize neden toprak vermedin?”derler. Tanrı da onlara “Ben toprak dağıtırken siz nerdeydiniz?” der. Gürcüler der ki “Biz o sırada misafir ağırlıyorduk.” Bunun üzerine Tanrı “Madem siz Tanrı sevgisinden misafiri daha değerli kılıyorsunuz o zaman size yeryüzündeki cenneti veriyorum.” der. İşte Gürcistan tabiri caizse cennet kadar güzel bir ülke. Svaneti turu ise en yenisi. Burada beş yüz, en eskisi sekiz yüz yılık olarak bilinen, UNESCO tarafından kültür varlıkları koruması altına alinmiş 432 Svan kuleli evler mevcuttur. Bu evler kendi iç düşmanlarından korunmak için yapılmıştır. Bölgede bulunan Ushguli yerleşim bölgesi ise UNESCO tarafından onaylanmış dünyadaki en yüksek kültürünü kaybetmemiş sürekli yaşam merkezidir.

Karadeniz ve Gürcistan turlarınızın katılım oranı nedir?

Turlarımıza katılım oranı %50’dir.

En çok tercih edilen turlarınız nelerdir?

Gürcistan turlarımız tercih ediliyor.

Turlarınıza katılanlar daha çok yurtiçi mi, yurtdışı turlarınızı mı tercih ediyor?

Yurtdışı

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Özellikle Karadeniz’de farklı rotalardaki butik turlar ve yine bu nedenle Gürcistan’da da düzenlediğimiz ezber bozan turlarımızla bu bölgelere gerçek tadında bir tur yapmak isteyen insanlara bizi tercih etmelerini samimi ve içten duygularımla tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler:, , ,