Son Dakika Haberler

Ocağına İncir Ağacı Dikmek

Ocağına İncir Ağacı Dikmek
Okunma : 8 views Yorum Yap

Ocağına incir ağacı dikmek deyimi ile eminim hepimiz hayatımız boyunca bir çok kez karşılaşmışınızdır. Hatta ocağına incir ağacı dikmek deyimini bir çok kez kullanmışızdır. Peki bir insanın ocağına neden incir ağacı dikilmez? Aslında deyim oldukça derin ve anlamlıdır. Esasen bu deyimin manasında incir ağacının yapısı öne çıkmaktadır.

İncir Ağacı Hikayesi Nedir?

Öncelikle İncir Ağacı Hikayesi Nedir? Sorusuna cevap verdiğimizde kısmen de olsa ocağına incir ağacı dikmek deyiminin manası anlaşılacaktır. Bir çok kaynağa göre Dionysos’un Priapos perisini incir ağacına dönüştürdüğü şeklinde bir inanış olsa da sizin de takdir edeceğiniz üzere bununla pek de alakası bulunmamaktadır. Bu nedenle ocağına incir ağacı dikmek deyimi ile antik çağların bir alakası bulunmamaktadır. Bu deyim tamamen incir ağacının yapısı ile ilgidir.

Ocağına İncir Ağacı Dikmek Deyimi Nereden Gelir?

İncir ağacı hikayesi nedir başlığında da belirttiğimiz gibi durumun antik çağlarda yaşanan olayla bir alakası yoktur. İncir ağaçları suya düşkün bitkilerdir. Bu nedenle ekildiği alanda susuz kaldığı zamanlarda kökleri metrelerce öteye gidebilmektedir. Ayrıca oldukça dayanıklı ve kalın köklere sahiptir. Herhangi bir evin bahçesine incir ağacı dikildiği takdirde susuz kalması durumunda bu kökler evin temeline kadar inebilmektedir.

Doğal olarak evin yıkılma tehlikesine varacak kadar temele zarar verebileceği bilinmektedir. Burada deyimindeki “ocak” ev olarak bilinmektedir. Bu nedenle bahçeye dikilen bir incir ağacının temele zarar vereceği ve evin yıkılacağı düşünülmektedir. Hatta kanalizasyon patlakları nedeniyle yapılan kazılarda beton borulara yakın incir ağacının boruları deldiği gözlemlenmiştir. Ocağına incir ağacı dikmek deyimi de buradan gelmektedir.

Neden Hastane Önünde İncir Ağacı?

Zaman zaman ocağına incir ağacı dikmek deyimi ile Neden hastane önünde incir ağacı? Birbiri ile ilişkilendirilmektedir. Öncelikle belirtmekte fayda vardır ki her iki durum birbirinden oldukça farklıdır. Hastane önündeki incir ağacı filmlere de konu olmuştur. Çok hasta olan genç yatmış olduğu hastanenin penceresinden bakarak sürekli sevdiği kızın yolunu gözlemektedir. Ancak her seferinde yine incir ağacını görmektedir. Bu nedenle ölmek üzere iken yine sevgilisinin gelmediğini gören genç hastane önünde incir ağacı diyerek türkü söylemeye başlamıştır. Görüldüğü gibi ocağına incir ağacı dikmek deyimi ile aralarında bir bağlantı yoktur.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)