Medyalizm

Doğru ve Gerçek Magazin

Ünlü oyuncu Eda Koca İle oyunculuk kariyeri ve hayalleri üzerine konuştuk!

Başarılı oyuncu Eda Koca ile keyifli bir röportaj yaptık.

Kendinizden bahseder misiniz?

Hayal kurmayı seven ve hayatını bu yönde ilerleten bir insanım. Hayallerimi hedef yapıp onlara doğru koşarım. İnsanlarla paylaşım yapmayı çok seviyorum. Gerek dertleşmek, gerek yardımlaşmak, gerek sahnede yüzlerce insana hitap etmek… Beni bu besliyor. Yaptığım şeylerin en iyisi yapmak en büyük hedefimdir. Ve işimle ilgili takdir görmek beni onure edip o yolda yürümemi kolaylaştırıyor. Oyunculuğa, sanata aşık bir insanım. Bazen dualarımda karavanda yaşamaya dilediğim olmuştur. Oyunculukla ilgili angarya  görünen kısımlar bile beni mutlu ediyor. Ki uzun yıllar tiyatronun tam da mutfağında bulunan bir insan olduğum için kendimi çok şanlı hissediyorum. 

Üniversitede ne okudunuz ve nerede?

-SELÇUK ÜNİVERSİTESİ (Süt ve Süt Ürünleri)

-ANKARA ÜNİVERSİTESİ (Peyzaj ve Süs Bitkileri)

-ANADOLU ÜNİVERSİTESİ (Radyo ve Televizyon Programcılığı)

-ANADOLU ÜNIVERSITESİ (İşletme)

Tiyatroya nasıl ve ne zaman başladınız?

Çocukluğum sanatın içinde geçti. Anne ve baba tarafımda sanatla iç içe olan insanlarla dolu. Bir diğer sorunuzda da anlattığım gibi her mesleğe olan hayalim sonucu oyuncu olmak istedim. Sahnede her birini canlandırırım dedim. Ve bu kararı verdiğimde Tan Sağtürk Akademiden dans eğitimimden tutun da İTÜ ‘den özel şan eğitimime kadar hepsi tamamlanmış haldeydi. Oyunculuk için gereken eğitimleri araştırıp önce onları aldım. Sonra, Müjdat Gezen Sanat Merkezine girdim. Müjdat Gezen Sanat Merkezini bitirdikten sonra bire bir eğitimimi Rüştü Asyalı’dan aldım. Sonra da tüm teorileri mi uygulama fırsatı yakaladım ve Ankara gibi tiyatronun kalesi denilecek kadar önemli bir kentte güzel yerlere getirildim seyircilerimiz tarafından. 8 sezon aralıksız bir şekilde aktif rol aldım.

Tiyatro oyunlarınızdan bahseder misiniz?

Kendi yazıp yönettiğim 2 çocuk oyunum oldu. Ankara’da Devlet Tiyatroları sahnelerinde ve Milli Eğitim Bakanlığı onaylı olduğu için de okullarda oynandı. 2 büyük müzikal proje olan 7 Kocalı Hürmüz Müzikali ve Kanlı Nigar Müzikalinin yönetmen yardımcılığı, koreograf ve şan çalıştırmalarını gerçekleştirdim. Bu oyunların da başrollerini canlandırdım.

Kanlı Nigar Müzikali (Başrol) 5 sezon Ankara Devlet Tiyatroları Sahneleri

7 Kocalı Hürmüz Müzikali (Başrol) 3 sezon Ankara Devlet Tiyatroları Sahneleri

Komşu Köyün Delisi (Ana Cast) 2 sezon Ankara Devlet Tiyatroları Sahneleri

Bizim Köyün Halleri (Ana cast) 1 sezon Olgunlaşma Enstütisi

Yangın Yerinde Orkideler (Başrol)

Bay Hiç (Yönetmen Yardımcısı)

Müfettiş (Ana cast)

Işıktaki Siyah Lekeler (Başrol)

Hizmetçiler (Başrol)

Çocukluk hayalinizde de oyunculuk mu vardı?

Benim küçük yaştan bu yana birçok mesleğe göre hayalim vardı aslında. Doktor olmak istedim, polis olmak istedim, avukat, gazeteci, dansçı, şarkıcı, sporcu ve daha aklıma gelmeyen bir sürü meslekle ilgili hayal kurdum. Hepsini de çok istiyordum. Fakat aynı anda hepsi olamazdım. En son oyuncu olmaya karar verdim. Eğer oyuncu olursam sahne de hepsini canlandırabilirim diye düşündüm.

Bugüne kadar hangi projelerde yer aldınız?

Tiyatro alanında birçok projem var. Ama kamera önünü soruyorsanız

-Son Çıkış (TRT)

-Bir Yastıkta Kocayalım (TRT)

-Kalbimdeki Deniz (FOX)

-Bir Mucize Olsun (FOX)

Bu diziler de rol aldım. Çekimleri devam eden, yeni başlayacak olan bir internet dizisinin de ana castında yer alıyorum.

Hangi tür filmlerde, hangi yönetmenlerle çalışmak ister siniz? Hayaliniz var mı bu yönde?

Benim en çok sevdiğim tür Askiyon-Macera. Ama olabildiğince farklı türler olmasını, her birini tatmayı isterim.

Sinema, tiyatro ve dizi dersek, çok mu farklıdır bu üç alanda oyunculuk?

Aslında hepsi farklı denir. Tiyatro sanatçısı büyük oynar denir. Kamera önünde küçült denir. Sinema başkadır denir. Bence hepsinin çekim ve sahnelenme biçimleri farklı evet ama temel de olması gereken ortak nokta doğal oyunculuktur. Tabi karakterin durumuna göre de değişiklik gösterir illa ki.

Yakın arkadaşlarınız hep oyuncu ve yönetmenler mi?

Küçük yaşlardan itibaren farklı sektör ve dallarda faaliyet gösterdiğim için arkadaşlarımın her biri farklı sektörlerden diyebilirim.

Romantik bir kişilik misiniz, sert bir kişilik mi?

Ben biraz sert mizaçlı görünsem de aslımda çok duygusal bir insanım. Ama içimde yaşadığımla dışarı yansıttığım biraz farklı sanki

Tekrar tekrar seyrettiğiniz filmler var mıdır?

Hani çok sevilen bir müziği bıkana kadar dinlersiniz ya benim ki de o hesap. Sevdiğim filmlerin repliklerini ezberleyene kadar neredeyse tekrar tekrar izlerim 

Kendinize örnek aldığınız tiyatro, dizi, sinema oyuncusu var mıdır?

işini aşkla yapan, doğru yapan ve sanatını doğru icra eden herkesi örnek alıyorum diyebilirim

Ara sıra solistlikte yaptığınız biliniyor. Bunun hakkında neler söylemek ister siniz?

Müzikal tiyatro oyuncusu olduğum için müziğe yoğun bir ilgi duyuyorum. Bu süreç içerisinde vokalistlik ve solistlik yaptığım süreçler oldu. Teklif olduğu zaman program yoğunluğuma göre değerlendirip sahne alıyorum. Bu da bana ayrı bir keyif veriyor. Hem müzik dinlemek hem şarkı söylemek beni de oyunculuğumu da besliyor.

Önümüzdeki günlerde bir dizi ya da sineme filminde sizi görecek miyiz?

Evet. Zaman Savaşı (Time War) isimli internet dizisinde Goncagül karakterine hayat veriyorum. Birkaç sinema ve reklam filmi görüşmelerim devam ediyor. Tabi netleşmediği için isimlerini veremeyeceğim size.

İnterneti nasıl kullanıyorsunuz?

Sosyal medyayı sık takip ediyorum

Sosyal paylaşım siteleri var onlarda var mısınız?

Evet ama çoğunluk olarak Instagram’ı kullanıyorum 

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek ister siniz?

Yolunuzdan şaşmayın ve hayal kurmaktan asla vazgeçmeyin. Bizim kaynağımız mutluluk. Gülümseme yüzümüzde olduğu sürece yaşadığımızı hissederiz.

Röportaj: Serkan Candaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir