Son Dakika Haberler

WordPress Seo Eklentisi

WordPress Seo Eklentisi
Okunma : 23 views 1 Yorum

WordPress seo eklentisi sayesinde bu gün seo anlamında bir çok işlemlerimizi kolayca ve kısa sürede yerine getirmekteyiz. Bir çok wordpress eklentileri olmasının yanında özellikle wordpress seo eklentileri bizlere faydalı hizmetler sunmaktadır. Sitelerimizi seo açısından üst sıralara taşımamızda wordpress seo eklentisi oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle kullanıcılar seo eklentilerinin seçiminde oldukça titiz davranmakta genellikle en iyi seo eklentileri konusunda araştırmalar yapmaktadır. Ancak öncelikle belirtmekte fayda vardır ki; Genellikle wordpress seo eklentileri kullanıcıların beklentilerine göre değişmektedir.

Bu gün seo konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan bir çok kişi wordpress seo eklentileri sayesinde oldukça kaliteli içerikler ortaya koyabilmektedirler. Ayrıca wordpress seo eklentisi seçiminde kullanım kolaylığı da ön plana çıkmaktadır. Bizde bu yazımızda sizlere yardımcı olacağını düşündüğümüz sık tercih edilen wordpress seo eklentileri konusunda bilgiler vereceğiz. İşte en çok tercih edilen wordpress seo eklentileri

WordPress Seo Eklentisi Kurulumu

Genellikle wordpress seo eklentisi kurulumu manuel ve otomatik olarak iki farklı şekilde yapılmaktadır. Gerek wordpress seo eklentisi gerekse diğer wordpress eklentilerinin kurulumunda sizlere faydalı olacağını düşündüğümüz yazımı incelemenizde fayda vardır. Özellikle wordpress seo eklentileri kurulumu sonrası bir takım ayarların yapılmasında dikkat edilmesi gereken hususlar bulunduğundan sitemizin iletişim sayfasından ÜCRETSİZ destek alarak ihtiyacınız olan wordpress eklentilerini kurmanız mümkündür.

WordPress Seo Eklentisi
WordPress Seo Eklentisi

Yoast Seo

İlk olarak sizlere tanıtmak istediğimiz wordpress seo eklentisi Yoast Seo’dur. WordPress platformu kadar eski bir geçmişi olduğunu söylemek mümkündür. WordPress seo eklentileri denildiğinde genellikle kullanıcıların aklına yoast seo gelmektedir. Bu gün itibariyle yoast seo kullanıcı sayısının yaklaşık 5.5 milyon olduğu bilinmektedir. Bu miktar genel olarak wordpress seo eklentileri arasında %65’lik bir orana denk gelmektedir. Görüldüğü gibi yoast seo sektörün yarısından fazlasını elinde barındırmaktadır. Bu da yoast seo’nun en iyi seo eklentisi arasındaki yerini aldığının göstergesidir.

Yoast Seo Özellikleri

Her bir wordpress seo eklentisi kendisine has bir takım özellikler barındırmaktadır. Kullanıcılar da en iyi seo eklentisi konusunda ihtiyaçlarına cevap veren bu özellikleri göz önünde bulundurmaktadırlar. Sizin de tercihlerinizde göz önünde bulunduracağınızı düşündüğümüz yoast seo özellikleri genel olarak aşağıdaki gibidir.

Odak Anahtar Kelime

Yoast seo da diğer wordpress seo eklentisi gibi bünyesinde odak anahtar kelime uygulamasına yer vermektedir. İçerik editörü ile oluşturmuş olduğunuz içeriklerin odak anahtar kelimeye uygun olarak yazılıp yazılmadığını test ederek size bu konuda uyarılarda ve önerilerde bulunmaktadır.

Meta Açıklaması

Seo için oldukça önemli bir unsur olan meta açıklaması bir çok wordpress seo eklentisinde olduğu gibi yoast seo’da da ön plana çıkmaktadır. Sitenizde yayınlamış olduğunuz içerikler ile odak anahtar kelime arasındaki uyumu meta açıklaması sayesinde kontrol edilmektedir. Ayrıca seo için oldukça önemli olan site URL’si meta açıklaması sayesinde kontrol edilerek seo için en uygun hale getirilmesi konusunda bizleri bilgilendirmektedir.

Alt Başlık Dağılımı

Bilindiği üzere alt başlık dağılımı içeriğimize uygun şekilde yapılmadığı takdirde içeriğimizin sıralamaya girmesi mümkün değildir. Hatta bazı durumlarda bu tür yazılar google de dahi yayına alınmamaktadır. Yoast seo bunları dikkate alarak alt başlık düzenlemesi özelliğini bizlere sunmaktadır. Özellikle H2,H3,H4 ve H5 etiketlerinin oluşturulmasında bizlere yol gösterip odak anahtar kelimelerin bu alt başlıklardaki dağılımını seo açısından uygunluğunu denetlemektedir.

Odak Anahtar Kelime Yoğunluğu

Tüm wordpress seo eklentisi odak anahtar kelimesi yoğunluğu bakımından bizlere gerekli uyarı ve önerileri sunmaktadır. En fazla kullanım oranına sahip yoast seo da bizlere odak anahtar kelime yoğunluğu konusunda bilgilendirmelerde bulunmaktadır. Genel olarak seo uyumlu bir içerikte %0,5 ve %2,5 oranında odak anahtar kelime yoğunluğu ideal bir orandır. Örneğin 1000 kelimelik bir makalede 5 – 25 adet odak anahtar kelime bulunması uygundur. Yoast seo 1000 kelimelik bir makalede 4 adet odak anahtar kelime tespit etmesi halinde; Ayrıca 26 adet odak anahtar kelime tespit etmesi halinde bizlere anahtar kelimelerin çok az veya olağandan fazla olduğunu belirtmektedir. Ayrıca yoast seo sayesinde odak anahtar kelime yoğunluğu ve sayısı konusunda bilgi edinmemiz mümkündür.

Odak Anahtar Kelime Dağılımı

Alt başlık dağılımı kadar odak anahtar kelime dağılımı da oldukça önemlidir. Yukarıda odak anahtar kelime yoğunluğu başlığında belirttiğimiz odak anahtar kelimelerinin içerik metninin tümüne dağıtılarak sunulması gerekmektedir. Örneğin 8 alt başlık ile oluşturulan bir metinde tüm odak anahtar kelimeler ilk pragrafta bulunması seo açısında uygun değildir. Yoast seo odak anahtar kelime dağılımı konusunda bizlere önerilerde bulunmaktadır.

Kelime Sayısı

WordPress seo eklentisi denildiğinde öncelikle akıllara gelen bir başka unsur kelime sayısıdır. İçeriğin çok kısa olması seo açısından uygun değildir. Ancak çok uzun ve okuyanları sıkıcı herhangi bir bilgilendirme amacı güdülmeksizin hazırlanmış bir metin de seo açısından uygun olarak görülmemektedir. Bu nedenle kelime sayısı seo uyumlu makale için oldukça önemlidir. Her ne kadar kısmen bu sayılarda farklılık gösterse de genel olarak en az 250 – 300 kelimelik içerikler seo açısından minimum kelime sayısıdır. Ancak yoast seo kelime sayısı bakımından en az 300 kelimelik bir içeriğin yeterli olduğunu düşünmektedir. Bu sayı aşağıda inceleyeceğimiz diğer seo eklentilerinde aranan sayıya nazaran daha düşük olduğunu söylemek mümkündür. Bizde bir içerik editörü olarak seo uyumlu bir makalenin en az 300 kelime olması gerektiğini düşünmekteyiz.

YORUMLAR (1)

  1. Erdem diyorki:

    WordPress seo eklentileri deyince aklıma en iyi seo eklentisi olarak yoast se aklımdadır bir iki tane daha var wordpress seo eklentisi ama en iyisi bu